لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

برای نخستین بار جام جهانی کشتی زنان و مردان در یک سالن برگزار می‌شود؛‌ آمریکا میزبان کشتی آزاد شد


هلن لوئیس (چپ) ۳۰ ساله، کشتی‌گیر آمریکایی
هلن لوئیس (چپ) ۳۰ ساله، کشتی‌گیر آمریکایی

ایالات متحده با موافقت اتحادیه جهانی کشتی، برای نخستین بار جام جهانی کشتی زنان و مردان را همزمان در کنار هم برگزار می‌کند.

جام جهانی کشتی، مسابقات قهرمانی تیمی جهان تحت عنوان مسابقات جام جهانی کشتی هر سال در رشته کشتی آزاد، فرنگی و کشتی بانوان در سه کشور متفاوت برگزار می‌شد اما قرار است برای نخستین بار در تاریخ نیم قرنی این مسابقات، کشتی آزاد مردان و جام جهانی کشتی آزاد زنان در یک زمان و در کنار هم برگزار شود.

همچنین این برای نخستین بار است که آمریکا میزبانی جام جهانی کشتی زنان را بر عهده می گیرد.

فدراسیون کشتی ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام این خبر، خشنودی خود را از برگزاری یکی از مهم‌ترین رقابت‌های کشتی جهان در ایالات متحده ابراز کرد. ریچ بندر، مدیر اجرایی فدراسیون کشتی آمریکا با هیجان انگیز خواندن این رویداد گفت: ”ما بسیار خوشحالیم که می توانیم از بهترین کشتی گیران آزاد مردان و زنان جهان در یک مکان پذیرایی کنیم. فضای محل برگزاری این مسابقات عالی خواهد بود و طرفداران کشتی در آمریکا قطعا نمی خواهند این رقابتها را از دست بدهند.»

جام جهانی کشتی آزاد مردان و کشتی زنان در ​سال۲۰۲۲ با تغییراتی نسبت به سالهای​ گذشته برگزار خواهد شد. بدین ترتیب که به جای حضور ده تیم برتر و یا هشت تیم نخست رده بندی فدراسیون جهانی، رقابتهای کشتی جام جهانی ۲۰۲۲ با حضور پنج تیم برتر کشتی آزاد به همراه یک تیم منتخب از ستارگان و‌ بهترین کشتی گیران دیگر کشورهای جهان خواهد بود.

تیم‌ منتخب جهانی، متشکل از کشتی گیرانی خواهد بود که تیم‌ کشورشان در رنکینگ جهانی در رده های اول تا پنجم قرار نگرفته اند. این رده بندی بر اساس نتایج تیمی مسابقات قهرمانی بزرگسالان جهان در اوایل هر سال مشخص خواهند شد. مسابقات جهانی بزرگسالان ۲۰۲۲ در بلگراد، صربستان و مسابقات جهانی بزرگسالان ۲۰۲۳ در کراسنویارسک روسیه برگزار میشود.

میزبان جام جهانی کشتی آزاد مردان و کشتی زنان در سال ۲۰۲۲ شهر کورالویل در نزدیکی آیووا سیتی در ایالت آیووا است. تری اشتاینر، مربی تیم ملی کشتی زنان آمریکا برگزاری همزمان مسابقات کشتی جام جهانی بانوان با جام جهانی کشتی آزاد مردان را بسیار جالب توجه دانست و گفت: ”من نمی توانم مکانی بهتر از ایالت آیووا، جامعه آیووا سیتی و شهر کورالویل برای میزبانی این رویداد پیدا کنم. من می دانم که اهالی آیووا قدردان کشتی هستند. یک رویداد دیدنی، با بهترین تیم های جهان که برای عناوین جهانی مبارزه می کنند.»

البته پیشتر آیووا سیتی میزبان جام جهانی کشتی آزاد مردان در سال ۲۰۱۸ بود و ایده برگزاری همزمان جام جهانی کشتی آزاد مردان و زنان نیز از کمیسیون ورزش این شهر است.

کمیسیون ورزش شهر آیووا مدت کوتاهی پس از آنکه جام جهانی ۲۰۱۸ را با موفقیت در کارور هاوکی آرنای دانشگاه آیووا برگزار کردند، ایده برگزاری همزمان کشتی آزاد مردان و جام جهانی کشتی آزاد زنان را با فدراسیون کشتی ایالات متحده آمریکا مطرح کردند.جاش شامبرگر و لوک یوستیس به مقر اتحادیه جهانی کشتی در سوییس رفتند و از طرح خود رونمایی کردند که با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

با اینحال، با همه‌ گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ و تعطیلی مسابقات، این پروژه نیز متوقف شد. اما پیگیری های کمیسیون ورزش آیووا سرانجام به ثمر نشست. این کمیسیون در دهه گذشته سرمایه‌گذاری قابل توجهی در کشتی نونهالان دختر و زنان انجام داده و برای برگزاری ترکیبی این جام جهانی تلاش بسیاری کرده است.

آمریکا بیش از هر کشور دیگری میزبان جام‌جهانی کشتی آزاد بوده است و این سی و یکمین میزبانی ایالات متحده از مسابقات جام جهانی کشتی آزاد مردان است.

کورالویل دهمین شهر ایالات متحده خواهد بود که میزبان جام جهانی آزاد است. شهرهای دیگر ایالات متحده که میزبان جام جهانی بوده اند عبارتند از شهر تولیدو در ایالت اوهایو که با ۱۷ بار میزبانی رکورددار است. شهر لس آنجلس در کالیفرنیا با ۳ بار میزبانی در مکان دوم جای دارد که در هر سه دوره، تیم ایران به عنوان قهرمانی رسید شهر های چاتانوگا در ایالت تنسی، اسپوکین در ایالت واشنگتن، استیل واتر در ایالت اوکلاهوما هر کدام دو بار میزبان جام جهانی کشتی آزاد بودند.شهر های بالتیمور ایالت مریلند، فیرفکس در ایالت ویرجینیا، بویس در ایالت آیداهو و آیووا سیتی در ایالت آیووا نیز هر کدام یکبار میزبان رقابتها بوده اند.

طبق اعلام برگزار کنندگان فروش بلیت برای عموم از جمعه، چهارم فوریه ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد و گنجایش سالن اسکتریم آرنا ۵۳۰۰ نفر است و انتظار میرود همه بلیط ها به سرعت به فروش برسد.

XS
SM
MD
LG