لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

بریتانیا از وخامت شرایط در سوریه ابراز نگرانی کرد؛ استفاده جمهوری اسلامی از پایگاه هوایی لاذقیه نگران‌کننده است


جیمز کاریوکی در شورای امنیت سازمان ملل متحد
جیمز کاریوکی در شورای امنیت سازمان ملل متحد

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به وخیم شدن شرایط سوریه ابراز نگرانی کرد.

جیمز کاریوکی، یک نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد، گفت که حملات شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران علیه ائتلاف جهانی علیه داعش در شمال شرق سوریه، نگران کننده است.

به گفته این نماینده بریتانیا، گزارش‌های شروع استفاده جمهوری اسلامی ایران از پایگاه هوایی لاذقیه برای ارسال تسلیحات نگران کننده است.

او در بخشی از سخنانش گفت که بیش از هر زمان دیگری نیاز است که جامعه جهانی توجه خود را روی سوریه نگه دارد.

جیمز کاریوکی گفت که ما فورا نیاز به یک «تنش‌زدایی منطقه‌ای» داریم و پس از ۱۳ سال درگیری، خشونت در سوریه در بالاترین سطح در سه سال گذشته است.

کاریوکی گفت که ضروری است که ائتلاف جهانی به عملیات خود علیه داعش ادامه دهد تا از احیای مجدد این گروه تروریستی جلوگیری شود.

جیمز کاریوکی از جمهوری اسلامی ایران خواست که شبه‌نظامیان خود را عقب براند و از دولت سوریه و حامیان روس آن خواست که ثبات و رفاه در سوریه را در اولویت قرار دهند.

کاریوکی همچنین خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه شد و گفت میلیون‌ها نفر به این کمک‌ها وابسته هستند.

وی در بخش دیگری از بیانیه خود گفت تا زمانی که «رژیم (سوریه) و حامیان آن به طور جدی و معنادار در یک فرآیند سیاسی شرکت نکنند، بریتانیا با رژیم (سوریه) وارد تعامل نمی‌شود.»

او گفت برای پایان دادن به مناقشه سوریه، بریتانیا از راه حلی با محوریت سازمان ملل و مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت حمایت می‌کند.

از زمان حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائيل، حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی و بین‌المللی در سوریه و عراق افزایش یافته است.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اخیر مدعی شد که این حکومت گروه نیابتی در منطقه ندارد، ادعایی که کارشناسان غربی و دولت‌های منطقه آن را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG