لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا نگران روابط ژاپن و کره جنوبی است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ژنرال دیوید برگر، فرمانده جدید تفنگداران دریایی ایالات متحده، چهارشنبه اذعان کرد که نگران روابط رو به وخامت ژاپن و کره جنوبی، دو متحد عمده منطقه ای ایالات متحده، است؛ اما ابراز امیدواری کرد سیاستمداران به یک راهکار دست یابند.

ژنرال برگر تاکید کرد که ژاپن و کره جنوبی با وجود اختلافات‌شان، منافعی مشترک مانند تهدید ناشی از چین و تلاش برای برقراری ثبات در آسیا، دارند.

این فرمانده بلندپایه آمریکایی در نخستین سفرش به ژاپن پس از انتصابش به این سمت گفت که نسبت به رفع این اختلافات خوشبین است.

فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا در کنار ملاقات با مقام های دولتی و نظامی ژاپن، از جزیره «اوکیناوا»، محل استقرار عمده نیروهای آمریکا، نیز بازدید می کند و سپس اواخر این هفته راهی کره جنوبی می شود.

روابط کره جنوبی و ژاپن پس از آن رو به وخامت گذاشت که توکیو در اوائل ژوئیه امتیاز ویژه تجاری سئول را لغو کرد. کره جنوبی هم تصمیم گرفت به اقدامی متقابل دست بزند که از ماه سپتامبر اجرایی می شود.

دادگاهی در کره جنوبی اخیرا حکم داده بود شرکت های ژاپنی به اتباع کره جنوبی که طی جنگ جهانی دوم به اجبار به کار واداشته شده بودند، غرامت بپردازند. سئول اقدام توکیو در لغو امتیاز ویژه تجاری کره جنوبی را اقدامی تلافی جویانه در برابر حکم دادگاه می بیند؛ اما ژاپن می‌گوید مساله مربوط به امنیت است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG