لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۱۹

گزارش هنری: توسعه موزه ملی جنگ جهانی دوم به هدف آموزش نسل جوان


موزه ملی جنگ جهانی دوم -نیواورلانز

توسعه موزه ملی جنگ جهانی دوم اجرای بخشی از طرحی ست که قراراست تا سال ٢٠١٥، سه بنای جدید دیگر را به این مجموعه بیافزاید

یک بنای جدید شصت میلیون دلاری به مجموعه موزه ملی جنگ جهانی دوم در نیواورلیان (New Orleans) افزوده شده است. این ساختمان جدید به سالن برگزاری کنسرت موسیقی، رستوران و سالن نمایش فیلم که ساختارهای پیچیده فن آوری نمایش چهاربعدی دارد، مجهزاست.

«در ورای همه مرزها» فیلم ۳۵ میلیمتری ست که به طور انحصاری فقط دراین موزه به نمایش درمی آید.

تام هنکس، مدیر اجرایی تولید و راوی این فیلم است که آمیزه ای ازهنر هالیوود، فن آوری پیشرفته و تاریخ می باشد.

این فیلم بر یک صفحه عظیم و بازی حرکت و نور است که همزمان با روایت فیلم بر صحنه ظاهرمی شود.

تام هنکس که ده سال پس از پایان جنگ جهانی دوم متولد شده است می گوید: «این جنگ هنوز تاثیر بسیاری بروی دارد. من در شرایطی در آن سال ها بزرگ شدم که هر فرد بزرگسالی که به من محبت می کرد، از دوران جنگ تجربه ای داشت، درجنگ مبارزه کرده بود و از آن به عنوان دوران خاطرات بسیاری داشت.»

اما نسل های جدید چنین رابطه ای با جنگ برقرار نکرده اند و اطلاعات چندانی در مورد آن دوران ندارند.

نیک مولر، رئیس موزه ملی جنگ جهانی دوم می گوید: «یکی ازعلت هایی که این فیلم تهیه و نمایش گذاشته شده است، جلب توجه نسل جوانی ست که با فن آوری بزرگ شده اند. آن ها عادت کرده اند همه چیز را با تصاویر دیداری و شنیداری، صدا و نوریاد بگیرند.»

اما گروهی ازدانشجویان خبرنگاری که در مورد جذابیت موزه جدید در وبلاگ هایشان نوشته بودند، بیشتر تحت تاثیر روایت های شخصی سربازان قدیمی از دوران جنگ قرارگرفته بودند.

برت استوهلیر، سرباز نیروی دریایی ایالات متحده که هم اکنون ٩٠ ساله است، یکی از افرادی بود که ازمشاهداتش ازحمله نیروهای ژاپنی به بندر هاربر تعریف کرد.

او گفت بمباران دو ساعت طول کشید، کشتی ها منفجر شدند و پیکر نیروهای دریایی و دریانوردان روی آب شناور بود.

استو هلیر، در چندین جبهه جنگ درمنطقه پاسیفیک جنگید و پیش ازعزیمت به کشور، شاهد مرگ و ویرانی بود.

فقط چند میلیون سرباز دوران جنگ جهانی دوم درسراسر آمریکا درقید حیات اند و حتی همین تعداد هم به سرعت در حال ناپدید شدن هستند. روزانه بیش از ٩٠٠ نفر از آن ها دار فانی را وداع می گویند. اما صدای آن ها در بسیاری ازصحنه های فیلمی که درموزه به نمایش درمی آید، ثبت شده است.

نیک مولر می گوید: «به منظور حفظ خاطرات دوران جنگ، بیش از سه هزار نسخه تاریخ شفاهی را ثبت کرده ایم. گروهی از پژوهشگران ما با سفر به نقاط مختلف کشور به جمع آوری تاریخ شفاهی می پردازند تا درآینده به نمایش درآیند.»

مولر می گوید: «هدف ما برجسته کردن ایده جنگ و یا فخر فروشی نسبت به پیروزی نیروهای متحد نیست، اما مقصود ما آموزش مردم در مورد این رویداد عظیم تاریخ جهان است که به کشته شدن بیش از۶۵ میلیون انسان منتهی شد.»

توسعه موزه ملی جنگ جهانی دوم اجرای بخشی از طرحی است که قرار است تا سال ٢٠١۵، سه بنای جدید دیگر را به این مجموعه بیافزاید.

XS
SM
MD
LG