لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

رکورد سفر به ٢٠١ کشور جهان


گراهام هیوز، از بریتانیا، با سفر به کشورهای سراسر دنیا بدون استفاده از وسایل نقلیه هوایی رکود جهانی کسب کرده است.

گراهام هیوز، با گذرنامه ای که پر از روادید کشورهای مختلف است، سفر خود به دور دنیا را «ادیسه» می خواند. او رکورد اولین فردی را به دست آورده است که به ۲۰۱ کشور سفر کرده و سودان جنوبی آخرین و جدیدترین کشوری بوده که وی با سفر به آن به این تور دور دنیا پایان داده است.

این مرد بریتانیایی ۳۳ ساله اهل لیورپول تقریباً چهار سال از عمر خود را در جاده های دور دنیا سپری کرده است. او این سفر را فقط با استفاده از وسایل نقلیه زمینی و یا از راه دریا انجام داده است.

او می گوید: «امروز یک هزار و چهارصد و بیست و ششمین روز سفر ادیسه است تا من این رکود جهانی را بشکنم و اولین فردی باشم که بدون پرواز به همه کشورهای جهان سفر کرده ام.»

او می گوید این سفرها را با بودجه محدود و با کمک اعضای خانواده و دوستانش انجام داده. روی کاناپه دیگران می خوابیده و در مسیر سفر فقط مواد غذایی محلی می خورده.

آقای هیوز در حالی که یک کلاه کابوی به سر گذاشته و سه کیف کوچک با خود به همراه می برد، می افزاید اولین باری که در مورد تصمیم خود برای انجام این سفر صحبت کرد، هیچ کس مطمئن نبود که بتواند این چنین مسافت طولانی را در کشورهای دوردست طی کنم.

آقای هیوز خاطر نشان می کند: «بسیاری از مردم تصور کردند عقلم کم است، خیلی ها تصور کردند که چنین کاری غیرممکن است. بیشتر سوال ها مربوط به این بود که چطور می خواهی به عراق سفر کنی، چطور می خواهی از افغانستان و سومالی سر در بیاوری؟ واقعیت این بود که سفر به این کشورها جزء بخش های ساده سفر بود.»

او گفت مقامات مرزی ترکیه شرط اخذ روادید را لغو کردند و اجازه دادند من به مدت ده روز در عراق باشم.

سفر کردن به جزایر پاسیفیک همچون سائو تومه و نائورو جزء دشوارترین مناطق بودند که اغلب فقط ماهی یک بار کشتی های باری به آن ها سفر می کند. اما آقای هیوز برای خود مقرراتی وضع کرده بود که باید حتماً به هر زمین خشکی در هر کشور سفر کند تا این ماموریت تکمیل شود.

سفر به دور آفریقا و تماشای پرتاب آخرین موشک فضایی در ایالات متحده از جمله جالب ترین بخش های این سفر بوده اند. بازداشت شش روزه در جمهوری دموکراتیک کنگو به ظن جاسوسی و نیز بازداشت در کاپ ورده از جمله بخش های دلسردکننده این سفر دور دنیا بودند.

اما آقای هیوز می گوید آدم ها، جالب ترین جنبه این سفرها بودند و نه کشورها و مناطقی که به آن ها سفر کرده .

او تاکید می کند «ایمان و اعتقاد من به انسانیت و این واقعیت که مردمانی که در مسیر این سفرها با آن ها برخورد کردم آن قدر مهربان و دوست داشتنی و مهمان نواز بودند مهمترین جنبه این سفر برای شخص من بود».

از جمله دشواری های این سفر، پرواز سال گذشته او به بریتانیا برای ملاقات خواهرش که به بیماری ای جدی مبتلا شد و ادامه سفر پس از درگذشت وی و جدایی از دوست دختری که ده سال با او رابطه داشت در ماه های آخر سفر بود.

هیوز با سفر به ۱۳۳ کشور در سال اول رکود شکست. بعد از آن او رفتن به همه ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد و نیز سفر به مناطقی همچون فلسطین، کوزوو و تایوان که به طور رسمی به عنوان کشورهای مستقل شناخته نمی شوند نیز رکورد دیگری را شکست.

آقای هیوز می گوید مایکل پیلین، کمدین بریتانیایی که در سال های ۱۹۸۰ شوی تلویزیونی «دور دنیا در هشتاد روز» را اجرا می کرد، الهام بخش اولیه او برای این سفر بوده است.

اما آقای هیوز می گوید همیشه دلم می خواست تا پیلین همه جا سفر کند و وقتی بزرگ شدم و خودم مستقل می توانستم سفر کنم، دریافتم که کاری شدنی و ممکن است. من فکر کردم که با اراده راسخ می توان آن را عملی کرد و صحت آن را هم ثابت کردم. من توانستم آن رویا را به واقعیت بدل کنم.

آقای هیوز دوست دارد روزی در لیورپول سر و سامان بگیرد. اما فعلاً آمادگی ندارد که مسافرت را کنار بگذارد. او می گوید سفر کردن بهترین شغل دنیاست.
XS
SM
MD
LG