لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۴

ایران در مطبوعات جهان


ایران در مطبوعات جهان
ایران در مطبوعات جهان

نگاهی به نقض تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، و اظهارات اخیر آیت الله خامنه ای در مورد حمایت از قیام های خاورمیانه در نشریات امروز جهان

روزنامه آمریکایی پولیتیکو نوشته است چین بزرگترین شریک تجاری و سرمایه گذار در صنایع نفت و گاز ایران است؛ و به تنهایی بیش از یک سوم بنزین ایران را تامین می کند. اما در میان نه شرکت خارجی که به سبب نقض تحریم ها علیه ایران از سوی دولت آمریکا تنبیه شده اند، حتی نام یک شرکت چینی دیده نمی شود. این روزنامه می افزاید بر اساس برخی بررسی ها تا زمانی که بهای نفت بالاست و چین به نقش فعال خود در اقتصاد متکی به نفت ایران ادامه می دهد، تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای آن کشور کارآمد نخواهد بود.

روزنامه گاردین می نویسد رییس پیشین سازمان جاسوسی اسراییل، دولت اسراییل را بی ملاحظه و بی مسئولیت خوانده است. به نوشته گاردین، مئیر داگان که شش ماه پیش از ریاست موساد کناره گیری کرد، می گوید در زمان تصدی آن سازمان همه تلاش خود را به کار بردم تا مانع از حمله نتانیاهو به ایران برای جلوگیری از پیشبرد برنامه هسته ای اش شوم. اما اکنون ممکن است نخست وزیر و وزیر دفاع، بی محابا و حساب نشده دستور چنین حمله ای را صادر کنند.

روزنامه جروزالم پست به نقل از آیت آلله خامنه ای نوشته است ایران از قیام کشورهای عرب پشتیبانی می کند، مگر آن که قیام آنها به تحریک آمریکا به راه افتاده باشد. این روزنامه می نویسد ظاهراً آیت الله خامنه ای با اظهار این سخن در سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، خواسته است عدم حمایت جمهوری اسلامی از قیام مردم سوریه علیه بشار اسد را توجیه کند.

نیویورک تایمز با اشاره به مرگ سامی عوفر - سرمایه دار ۸۹ ساله ی اسرائیلی نوشته است از زمان افشای معاملات پنهان شرکت های کشتیرانیِ متعلق به این سرمایه دار متنفذ با جمهوری اسلامی توسط وزارت خارجه آمریکا، گمانه زنی ها در مورد ارتباط میان ثروت، قدرت، و دسیسه های پشت پرده سیاست اسرائیل اوج گرفته است. و فایننشال تایمز چاپ لندن در تأیید این موضوع اشاره می کند که بلافاصله پس از آن که نزدیکان به خانواده ی عوفر به رسانه ها گفتند دولت اسرائیل از معاملات برادران عوفر با ایران خبر داشت، دولت این ادعا را انکار کرد؛ و آنها نیز حرف خود را پس گرفتند.

XS
SM
MD
LG