لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

نفت ارزان می شود؟


درآخرین روز هفته وضعیت شاخص های بازارهای سهام با وجود افزایش قیمت نفت و کندی شاخص های رشد اقتصادی جهانی درکشورهای صنعتی با افزایش همراه بود.

تصمیم ، یا بهتر است گفته شود بی تصمیمی وزیران نفت اوپک در نشست چهارشنبه وین موجب افزایش قیمت نفت دربازارهای جهانی شد.هرچند به نوشته وال استریت جورنال کشورهای عربستان سعودی، امارات و کویت با توجه به نگرانی از آغاز دو باره بحران رکوداقتصادی جهانی مایل هستند بی توجه به مخالفت کشورهای ایران و ونزوئلا تا سطح دو میلیون بشکه در روز برمیزان تولید خود بیفزایند تا میان تقاضا و عرضه این کالای استراتژیک تعادلی برقرار شود.

آسوشیتدپرس نرخ بالای بیکاری در آمریکا و بالارفتن قیمت موادغذایی را دو عاملی قلمداد کرده که موجب می شوند طی دو سال آینده اقتصاد این کشور همچنان ضعیف باقی بماند. اما واشنگتن پست خبر خوشی برای اقتصاد آمریکا دارد و می نویسد درماه آوریل واردات آمریکا به میزان هفت درصد کاهش یافته و برمیزان صادرات صنعتی این کشور افزوده شده است.

به نوشته نیویورک تایمز شرکت تویوتا درژاپن اعلام کرده که نرخ سود این شرکت در سال جار ی به میزان ۳۱ درصد نسبت به سال پیش افت داشته باشد و سونامی، زمین لرزه مرگبار و فاجعه اتمی از دلایل این افت درمیزان سود این شرکت خودرو سازی قلمداد شده است.

گاردین چاپ لندن هم خبر داد میزان کند شدن رشد صنعت در دوسال گذشته شتاب گرفته و این نگرانی درمیان تحلیلگران به وجود آمده است که اقتصاد شکننده بریتانیا که رونق خودراآغاز کرده است بار دیگر با مشکل رو به رو شود.

کارشناسان اقتصاد جهانی با توجه به کند شدن نرخ رشد مازاد تراز بازرگانی خارجی چین و مشکلات اقتصادی بریتانیا، ژاپن، آمریکا و برخی کشورها ی حوزه یورو دراروپا می گویند بحران پیش رو بیش ازآن که به غرب محدود شود جنبه جهانی دارد.

XS
SM
MD
LG