لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

بازتاب مرگ بن لادن در رسانه های جهان


نیویورک تایمز در مطلبی با عنوان «تحقق وعده رئیس جمهوری» نوشته است باراک اوباما سال ۲۰۰۸ در مبارزات انتخاباتی اش گفته بود «ما بن لادن را نابود خواهیم کرد.» و امروز کشته شدن اسامه بن لادن نه تنها پاداشی است که ایالات متحده دیرزمانی در انتظارش بود؛ بلکه در عین حال، پیروزی بزرگی است برای پرزیدنت اوباما، که رقیبانش همواره از سیاست خارجی وی انتقاد می کردند. این روزنامه می نویسد بی شک کشته شدن بن لادن لحظه تعیین کننده ای را در دوران رهبری پرزیدنت اوباما رقم زده است: وی اکنون می تواند بزرگترین پیروزی امنیت ملی کشور در یک دهه را اعلام کند.

روزنامه لوموند از کشته شدن بن لادن به عنوان پیروزی دیدگاه واقعگرایانه پرزیدنت اوباما در مسئله تروریسم یاد کرده و نوشته است برای پرزیدنت اوباما مبارزه با تروریسم، نه یک جنگ عقیدتی، بلکه مبارزه با دشمنی مخوف بود. لوموند می نویسد پیروزی رئیس جمهوری آمریکا در مبارزه با القاعده و تروریسم، به طور نمادین نیز حائز اهمیت است: کشته شدن بن لادن همزمان با اوجگیری جنبش های دموکراسی خواهانه در کشورهای عرب، نشان می دهد که فضای سیاسی، به مبارزه میان اسلامگرایی و دیکتاتوری محدود نمی شود.

در ستون نظرات واشنگتن پست، دیوید ایگنیشس، یادآوری می کند که در دهه نود میلادی، اسامه بن لادن جنگ با آمریکا را اعلام کرد و گفت اگر همه تروریست های مسلمان به قدر کافی تلاش کنند، آمریکا عقب نشینی خواهد کرد. تعقیب بی وقفه بن لادن و از میان برداشتن او نشان داد که تصور وی از ضعف ایالات متحده نادرست بوده است.

و گاردین نوشته است افغانستان بیش از هر کشور دیگری از فعالیت های اسامه بن لادن صدمه دید، چرا که صحنه اصلی جنگ آمریکا علیه تروریسم بود. یافتن محل اختفای بن لادن در نزدیکی پایتخت پاکستان، این پرسش را به میان می آورد که آیا جنگ ده ساله در خاک افغانستان، کشته شدن نزدیک به یک هزار و پانصد آمریکایی، و هزاران هزار افغان کاری بخردانه بود؟

XS
SM
MD
LG