لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

خبرهای مالی و اقتصادی جهان، دهم خردادماه


کنفدراسيون خيريه «اُکسفام»، که از ۱۵ سازمان تشکيل شده و در ۹۸ کشور برای پيدا کردن راه حلی برای فقر و بيعدالتی در جهان فعاليت ميکند هشدار داد افزايش قيمت مواد خوراکی، تنگدستان جهان را بيش از پيش تحت فشار قرار داده است، و خطر افزايش شمار گرسنگان جهان را تهديد ميکند.

اکسفام خواستار اصلاحاتی اساسی در سيستم خواربار جهانی شد، و از جامعه جهانی خواست تا با تدوين مقررات جديد بر بازارهای خواربار در جهان، تأمين مواد خوارکی برای تنگدستان را تضمين کند.

اکسفام گفت که ظرف ۲۰ سال گذشته قيمت مواد خوارکی دو برابر شده و پيش بينی کرد تا سال ۲۰۳۰ ميلادی قيمت خواربار ۱۲۰ تا ۱۸۰ درصد ديگر افزايش خواهد يافت.

بانک جهانی نيز پيشتر هشدار داده بود که افزايش قيمت خواربار در سال جاری ميليونها نفر ديگر را نيز به زير خط فقر خواهند کشاند.

در اروپا قرار است بازرسان اتحاديه اروپا، بانک مرکزی اين اتحاديه و صندوق بين المللی پول نتيجه بررسی های خود پيرامون وضع مالی يونان را به اتحاديه اروپا ارائه کنند. انتظار ميرود که رهبران مالی اتحاديه اروپا نيز ظرف دو روز آينده در مورد ارائه وام اضطراری ديگری به اين کشور تصميم بگيرند.

يکی از مقامات ارشد بانک مرکزی اتحاديه اروپا گفت که يونان ممکن است تا ۲۹ ماه ژوئن، يعنی پيش آنکه يونان از پرداخت قسط وام اول خود قصور کند، وام اضطراری ديگری به مبلغ ۲۸ ميليارد دلار دريافت کند.

و اين در حاليست که روز گذشته شهروندان يونان برای پنجمين روز متوالی در ميدان مرکزی آتن، در مخالفت با برنامه صرفه جوئی دولت، دست به تظاهرات زدند.

يکی از تظاهرات کنندگان گفت که مردم حاضر نيستند تا خسارات ناشی از اشتباهات گذشته دولت را بپردازند. و جرج پاپاندرو، نخست وزير يونان گفت عليرغم نا رضايتی برخی از مردم، ما به اجرای برنامه های صرفه جوئی دولت که تنها راه رهائی از بدهی های سرسام آور اين کشور است، ادامه خواهيم داد.

روز سه شنبه بازارهای بورس جهان از خبر احتمال دريافت وام اضطراری ديگری به يونان استقبال کردند و بر ارزش شاخص های عمده سهام در آسيا و اروپا افزوده شد. بازارهای بورس آمريکا نيز پس از يک روز تعطيل، امروز کار خود را با افزايش بهای سهام آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG