لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

موفقيت مذاکرات کاخ سفيد با رهبران کنگره


پس از هفته ها مذاکره، شب گذشته کاخ سفيد و رهبران کنگره آمريکا به تلاش های خود برای مصالحه در مورد کاهش کسری بودجه و بالا بردن سقف بدهی آمريکا ادامه دادند، به اميد آنکه بتوانند از قصور در پرداخت هزينه و بدهی های دولت، که بسياری از اقتصاد دانان آن را يک فاجعه اقتصادی ناميده اند، جلوگيری کنند.

در اين حال لايحه ای را که قرار بود سنای آمريکا صبح امروز (يکشنبه) به رای بگذارد، به بعد از ظهر موکول شد. سناتور دموکرات هری ريد، رئيس فراکسيون اکثريت، شب گذشته گفت پرزيدنت اوباما از وی خواسته است تا آنجا که مقدور است به قانون گذاران وقت داده شود تا به توافقی دست يابند. او گفت اطمينان دارد که قانون گذاران به توافق دست خواهند يافت. پ

يشتر نيز سناتور جمهوريخواه ميچ مک کانل، رئيس فراکسيون اقليت در مورد نیل به توافقی ابراز خوش بينی کرده بود.

با وجود اختلافات حزبی، جان بينر، رئيس جمهوريخواه مجلس نمايندگان، در يک کنفرانس خبری در کنگره آمريکا، گفت قانون گذاران خواستار پايان دادن فوری به بحران کنونی هستند و افزود که وی اطمينان دارد که به توافقی دست خواهند يافت. قانون گذاران جمهوريخواه حاکم بر مجلس نمايندگان پيش نويس لايحه افزايش دو تريليون و ۴۰۰ ميليارد دلاری سناتور ريد را با ۲۴۶ رای مخالف در برابر ۱۷۳ رای موافق رد کردند.

کنگره آمريکا تا دوم ماه اوت، يعنی تا روز سه شنبه، مهلت دارد تا سقف بدهی نزديک به ۱۴ و نيم تريليونی کشور را افزايش دهد تا از اولين قصور درپرداخت هزينه های دولت و کاهش اعتبار آمريکا جلوگيری کند.

قانون گذاران جمهوريخواه مخالف افزايش ماليات بر ثروتمندان هستند، و خواستار بالا بردن موقت سقف بدهی آمريکا شده اند، در حاليکه پرزيدنت اوباما و قانون گذاران دموکرات تلاش می کنند سقف بدهی کشور را تا بعد از انتخابات ماه نوامبر سال آينده افزايش دهند. به نظر می رسد که قانون گذاران حزب دموکرات آماده اند تا در مورد افزايش ماليات بر ثروتمندان مصالحه کنند.

پرزيدنت اوباما تهديد کرده است که افزايش کوتاه مدت سقف بدهی آمريکا را وتو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG