لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

شروع اقتصاد سرمايه داری در کوبا


در اجلاس ۵ روزه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئيس بيش از ۲۵۰۰ نفر از شرکت کنندگان، از جمله رهبران و مقامات ارشد کشورها، صاحبان و مديران مشاغل، شخصيتهای جامعه مدنی و دانشگاهی، رسانه های گروهی تحت شعار «ايجاد ساختاری مشترک برای واقعيت های جديد» در مورد موضوعات مختلفی از جمله بازسازی اقتصادجهانی، ازسر گيری مذاکرات در سازمان تجارت جهانی، و وقايع اخير مصر بحث و گفتگو کردند.

در پايان صاحبان مشاغل عمده با خوش بينی محافظه کارانه ای گفتند که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری بسيار اميدوار کننده است. و پروفسور کلاس شوآب، پايه گذار و دبير کل مجمع جهانی اقتصاد، در نطق پايانی اين مجمع گفت که در زندگی بسيار مهم است که بيش از آنچه دريافت ميکنيم بتوانيم عرضه کنيم، که وی آنرا هدف اصلی مجمع جهانی اقتصاد خواند.

در تحولی ديگر، وقايع مصر همچنان بر روی بازارهای بورس جهان سايه افکنده و خريداران سهام از نزديک و با نگرانی رويدادهای مصر را دنبال ميکنند. روز دوشنبه بازارهای بورس سهام شاهد کاهش ارزش قيمت شاخص های عمده سهام بودند ولی در بازار کالا بر ارزش نفت افزوده شد، قيمت هر بشکه نفت از مرز ۱۰۰ دلار گذشت، و به بالاترين سطح خود در ۲۸ ماه گذشته رسيد. در بخش فلزات قيمتی بازار کالای شيکاگو بر ارزش طلا نيز بشدت افزوده شد و هر اونس طلا نزديک به هزار و ۳۴۲ دلار دادو ستد شد.

و اين در حاليست که روز دوشنبه بازار بورس و بانکهای مصر برای سومين روز متوالی همچنان بسته بودند و تنها برخی از مغازه داران از بيم غارت اجناسشان، با احتياط بر سر کار خود باز گشته اند. تصميم بستن بانکها از سوی بانک مرکزی مصر پس از حمله به چند بانک صورت گرفته است.

و اما در خبری ديگر، شهروندان کوبا خود را برای اقتصاد سرمايه داری آماده ميکنند. در پی اعلام ماه سپتامبر گذشته مقامات دولتی کوبا مبنی بر گشودن محدود بخشی از بازارهای دولتی و مارکسيستی کوبا به روی بخش خصوصی، بسياری از شهروندان کوبا به دنبال گرفتن جوازهای کاری جديد هستند. يک شهروند ۳۱ ساله کوبائی ميگويد در نظر دارد بجای گرفتن ماهی دوازده دلار از يک نانوائی دولتی برای خود يک پيتزا فروشی باز کند.

XS
SM
MD
LG