لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

خبرهای اقتصادی جهان - ‏دهم فروردين


موسسه پژوهشی کنفرانس بورد اعلام کرد که در ماه مارس از ميزان اعتماد مردم نسبت به اقتصاد آمريکا کاسته شد که عمدتاً ناشی از افزايش قيمت بنزين در اين کشور بود. کميسيون اتحاديه اروپا نيز ميگويد که از درجه اعتماد مردم در ماه فوريه در ۱۷ کشور حوزه يوروی اتحاديه اروپا نسبت به اقتصاد اروپا تنزل کرد و به پائين ترين سطح خود از ماه اوت سال ۲۰۰۷ رسيد.

در اينحال، اداره آمار بريتانيا اعلام کرد برای اولين بار پس از سال ۱۹۸۱ از درآمد خالص سالانه خانوارهای بريتانيائی، يعنی درآمدی که پس از دادن ماليات برای خانوارهای بريتانيائی باقی ميماند، در سال گذشته ۸ دهم درصد کاسته شد.

در تحولی ديگر، قيام مردم عليه رژيم معمر قذافی صنعت نفت ليبی را فلج ساخته و بيم از کمبود بنزين در اين کشور را بطور فزاينده ای افزايش داده است. پالايشگاه توبروک در شرق ليبی که در حال حاضر در کنترل مبارزان شورشي ليبی است تنها پالايشگاهی است که هنوز به کار خود ادامه ميدهد ولی از سطح توليد آن بشدت کاسته شده است.

عبدالجليل محمد معيوف، مدير اطلاعاتی شرکت نفتی خليج که شاخه شرقی شرکت ملی نفت ليبی است، ميگويد که توليد اين پالايشگاه از ۴۲۵ هزار بشکه در روز به ۱۰۰ هزار بشکه تقليل يافته است. بيم از کمبود بنزين تريپولی را فراگرفته است و در روزهای اخير اين شهر شاهد صف های طولانی در مقابل ايستگاهای بنزين است.

پيش از بحرانهای سياسی، ليبی دو درصد نفت جهانی را توليد ميکرد که بخش عمده ای از ان به اروپا صادر ميشد.

در اينحال، در پی طرح افزايش ماليات بر بنزين در بريتانيا، دو شرکت عمده نفتی جهان اعلام کرده اند که ممکن است پروژه های نفتی خود را در دريای شمال متوقف کنند، که این امر نگرانی از کمبود نفت را افزايش ميدهد.

روز چهارشنبه، در بازار نفت لندن، بر قيمت نفت برنت ۱۱ سنت افزوده شد و هر بشکه به قيمت ۱۱۵ دلار و ۱۶ سنت به فروش رفت.

سازمان بين المللی انرژی اعلام کرده است که چنانچه قيمت هر بشکه نفت همچنان به بيش از ۱۰۰ دلار دادوستد شود، اوپک برای اولين بار سطح توليد روزانه خود را به يک ميليون بشکه در روز افزايش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG