لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۳

اقتصاد جهانی در نخستين دهه قرن بيست و يکم


روند اقتصادی جهان درنخستین دهه قرن بیست و یکم ترکيبی از بحران و پيشرفت بود. از يک سو، اقتصادهای نوظهور به پيشتازی چين، هند، برزيل همچنان با مازاد تجارت خارجی، به شکوفائی اقتصادی خود ادامه داده، و نقشی اساسی در برون رفت از بحران و بازسازی اقتصاد جهانی داشتند. ولی از سوی ديگر، اقتصاد غرب همچنان با بحرانهای مالی، کسری بودجه، نرخ بالای بيکاری، و کسری موازنه تجارت خارجی گريبانگير بود.

در سال ۲۰۱۰ همچنين صنعت اتومبيل سازی جهان بيش از ۲۰ ميليون اتومبيل را بعلت نقائص فنی فراخوانی کردند. ولی در عين حال، کارخانه های اتومبيل سازی، از از جمله جنرال موتورز، نيسان، و پژو، در سال جاری موفق شدند، که پس از سالها پژوهش و پيشرفت در امر باطری سازی، اولين اتومبيل های برقی با راندمان بالای خود را برای فروش به بازارهای جهانی عرضه کنند. کارشناسان صنعت اتومبيل، با توجه پيشرفت های حاصله، قيمت های مناسب، و گرايش و استقبال گسترده مردم، ميگويند ممکن است که سال ۲۰۱۱ ميلادی بعنوان سال اتومبيل های برقی شناخته شود.

مارک پری، از مرکز برنامه ريزی کارخانه اتومبيل سازی نيسان، که اولين سری اتومبيل برقی خود را بنام «ليف» به بازار عرضه کرده است، ميگويد: اين اولين اتومبيل برقی اين کارخانه است که با قيمتی مناسب به بازار عرضه شده، و نيازی به بنزين و يا روغن نداشته، و هيچگونه آلودگی برای محيط زيست ايجاد نميکند.

در تحولی ديگر، در سال ۲۰۱۰ در آمريکا بيش از ۱۵۷ بانک اعلام ورشکستگی کردند که در ۱۸ سال گذشته بيسابقه بود. در خبرهای اقتصادی آمريکا همچنين آمده است، که عليرغم کمک های دولت، در سه ماه سوم سال جاری بيش از ۱۱ درصد بر تعداد خانه های مصادره شده آمريکا افزود شد، و تعداد آنرا به ۲۴۵ هزار واحد خانه رساند. شمار خانه های مصادره شده در آمريکا که عمدتاً بعلت ناتوانی صاحبان در پرداخت قسط ماهیانه صورت ميگيرد، در ۱۸ سال گذشته بيسابقه بوده است.

و ا ما در اروپا، در حاليکه از ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا، ۱۶ کشور حوزه يوروی با وخيم ترين بحرانهای مالی خود روبرو هستند، کشور استونی از اول ماه ژانويه بعنوان هفدمين کشور حوزه يوری اتحاديه اروپا در آمده و واحد پولی آن کشور از کرون به يورو تبديل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG