لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

مروری بر مهمترين خبرهای مالی و اقتصادی جهان، هشتم خرداد


پس از آنکه حدود يک هفته خبرها ی مربوط به سياست خارجی، از جمله سفر پرزيدنت اوباما به اروپا، و اجلاس سران گروه ۸ در فرانسه، در کانون توجه کاخ سفید قرار گرفته بود، جو بايدن، معاون رئيس جمهوری آمريکا، روز گذشته با ايراد نطق هفتگی راديوئی و اينترنتی دولت، ضمن تجليل و بزرگداشت جان باختگان نيروهای نظامی آمريکا در آستانه روز یادبود (یا مموریال دی) و تمجيد از توسعه صنعت اتومبيل سازی کشور، بار ديگر توجه کاخ سفيد را به مسائل داخلی معطوف ساخت.

آقای بايدن احيا و توسعه صنعت اتومبيل سازی کشور را گام بزرگی در بازسازی و رشد اقتصاد کشور خواند. او گفت کارخانه اتومبيل سازی کرايسلر ۶ سال زودتر از موعد مقرر بخشی عمده ای از وام اضطراری دولت را پرداخت کرده، و کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز آمريکا نيز هزاران شغل جديد ايجاد کرده است. او گفت که کارخانه جنرال موتورز در ديترويت برای اولين بار در ۲۶ سال گذشته کار خود را سه شيفته کرده و بيش از ۲ هزار و پانصد شغل جديد ايجاد کرده است. معاون رئيس جمهور آمريکا بار ديگر تأکيد کرد که ايجاد شغل در صدر اولويت های دولت قرار دارد.

در اينحال وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد که در ماه آوريل بر ميزان مصرف مردم افزوده شد که بخش عمده ای از آن ناشی از افزايش قيمت بنزين و مواد خوراکی بوده است.

از سوی ديگر، انجمن مشاوران املاک آمريکا اعلام کرد که در ماه آوريل ۱۲ درصد از تعداد قراردهای خريد خانه های موجود کاسته شده، که تداوم رکود در بازار مسکن را نشان ميدهد. و اين در حاليست که بازارهای بورس آمريکا برای چهارمين هفته متوالی شاهد کاهش قيمت شاخص های عمده سهام بودند.

و اما در اروپا، نائوتو کان، نخست وزير ژاپن، و هرمان فان رُمپوی، رئيس شورا و منوئل باروسو، رئيس کميسيون اتحاديه اروپا روز گذشته در بروکسل موافقت کردند تا مذاکرات پيرامون تجارت آزاد بين اتحاديه اروپا و ژاپن، يعنی بزرگترين و چهارمين اقتصاد بزرگ جهان آغاز شود. رهبران اتحاديه اروپا و ژاپن همچنين موافقت کردند تا در مورد افزايش ايمنی تأسيسات اتمی با يکديگر همکاری نزديک داشته باشند.

XS
SM
MD
LG