لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۷

خبرهای اقتصادی جهان، ۹ فروردين ۱۳۹۰


وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد که در ماه فوریه بر ميزان مصرف مردم، که دو سوم اقتصاد اين کشور را تشکيل ميدهد، افزوده شد. برخی از اقتصاددانان دليل افزايش مصرف را عمدتاً ناشی از افزايش قيمت بنزين در آمريکا ميدانند، که اين امر نه تنها نشانگر مثبتی برای رشد اقتصادی نيست، بلکه باعث افزايش قيمت های و نرخ تورم در کشور نيز خواهد شد.

از سوی ديگر در ماه فوريه در آمريکا بر شمار قراردادهای خريد خانه های موجود افزوده شد، ولی انجمن مشاوران املاک آمريکا ميگويد که سال گذشته از تعداد فروش خانه در آمريکا کاسته شده و در حال حاضر اين روند همچنان ادامه دارد.

اين در حاليست که کنگره آمريکا همچنان در گير تصويب بودجه نيمه دوم سال مالی جاری است.

در خبرها آمده است که سرانجام توافقی بين قانون گذاران ارشد حزب دموکرات و جمهوريخواه صورت گرفته، که بموجب آن علاوه بر کاهش ده ميليارد دلاری قبلی، سی ميليارد دلار ديگر نيز از هزينه های سال مالی دولت خواهد کاست.

در اروپا، اداره ملی آمار بريتانيا روز سه شنبه در لندن اعلام کرد که از رشد اقتصادی اين کشور در سه ماهه چهارم سال گذشته نسبت به سه ماه پيش خود نيم دهم درصد، و از ميزان مصرف مردم سه دهم درصد کاسته شده است.

و اما در خاورميانه، در حاليکه بمنظور تقويت امکانات بندری و تجاری، ميلياردها دلار صرف توسعه و بهبود بنادر در خاورميانه ميشود، شرکت بنادرابوظبی از روز دوشنبه و بمدت سه روز ميزبان اولين اجلاس «بنادر و تجارت جهانی» در مرکز نمايشگاه ملی اين شهر شده است. اجلاس بنادر و تجارت جهانی توسط شيخ حمد بن زايد آل نهيان، وليعهد ابوظبی گشوده شد، و محمد آل شمسی، معاون عملياتی بنادر، طی ايراد بياناتی گفت که اجلاس کارشناسان امور بندری و بازرگانی را گرد هم آورده تا چالشهای موجود تجاری و بندری جهان را مورد بحث و گفتگو قرار دهند.

و سر انجام در خبری ديگر، طيب اِردوغان، نخست وزير ترکيه، که برای يک ديدار دو روزه در عراق بسر ميبرد، خواستار گسترش روابط تجاری ترکيه با عراق شد. آقای اردوغان مذاکرات تجاری بين ترکيه و عراق را گامی مثبت در جهت ثبات منطقه خواند.

XS
SM
MD
LG