لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

چين خواستار مازاد تجارت خارجی و حفظ ارزش واحد پول خود شد


شرکت اعتباری مسترکارد Mastercard ميگويد که بر ميزان مصرف مردم، که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد، طی ۵۰ روز پيش از کريسمس ۵ و نيم درصد نسبت به سال گذشته افزوده شد. در همين حال، وزارت بازرگانی آمريکا نيز اعلام کرده است که ميزان مصرف مردم برای پنجمين ماه متوالی افزايش يافته است.

در همين حال، قيمت آپارتمانهای لوکس نيويورک، يعنی آپارتمانهائی که قيمت آنها بيش از دو و نيم ميليون دلار است نيز افزوده شد و به سطح سال ۲۰۰۸ خود رسيد. ولی از سوی ديگر، موسسه پژوهشی کنفرانس برد ميگويد که از ميزان اعتماد مردم به اقتصاد آمريکا در ماه جاری کاسته شده است که عمدتاً ناشی از تداوم نرخ بالای بيکاری است. در همين حال در ماه اکتبر از قيمت مسکن در آمريکا پس از دوماه افزايش بشدت کاسته شد.

و اما در تحولی ديگر، در آستانه ديدار رئيس جمهوری چين از آمريکا، ژونک شان، معاون وزارت بازرگانی چين ميگويد که مازاد تجارت خارجی، يعنی افزايش ارزش حجم صادرات نسبت به واردات کشور برای پکن بسيار مهم و حياتی است. از سوی ديگر مدير عامل بانک تجارت و بسيار از مديران عامل شرکتهای خصوصی چين، از جمله مدير عامل بزرگترين کارخانه توليد فولاد اين کشور، با متهم کردن آمريکا به چاپ اسکناس گفته اند که از افزايش ارزش برابری يوآن، واحد پولی چين، پشتيبانی نخواهند کرد.

اظهارات اخير مقامات چين عليه هشدارهای پياپی آمريکا منتشر شده که مدتهاست خواستار برابری و موازنه تجارت خارجی و افزايش ارزش برابری واحد پولی چين بوده است.

و سرانجام در خبری ديگر، تحليل گران ميگويند که توانمندی مالی شرکت نفتی بريتيش پتروليوم در سطحی است که بتواند به آسانی از عهده جريمه و تعقيب های قانونی دولت و جبران خسارات شهروندان آمريکا برآيد. اسوشيد پرس جمع ميزان خسارات را حدود ۴۰ ميليارد دلار برآورد کرده است.

در بيستم ماه آوريل گذشته انفجار دکل استخراج از ذخائر نفتی آبهای عميق خليج مکزيک در سواحل جنوبی آمريکا يازده نفر را کشت، ۱۷ نفر را مجروج کرد و منجر به وخيم ترين نشت نفت در تاريخ اين کشور شد.

XS
SM
MD
LG