لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

خبرهای اقتصادی جهان، هفتم فروردين


مسعود ميرکاظمی، وزير نفت جمهوری اسلامی ايران، که رياست ادواری سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) را بر عهده دارد، در تهران گفت که اوپک سطح توليد نفت خام خود را بالا نخواهد برد. آقای ميرکاظمی گفت عليرغم افزايش شديد قيمت نفت که عمدتاً بعلت بحرانهای سياسی در کشورهای شمال آفريقا و برخی از کشورهای حوزه خليح فارس صورت گرفته، نيازی به تشکيل اجلاس فوق العاده وزيران نفت اوپک نيست.

آقای ميرکاظمی، رئيس اوپک، در عين حال خاطر نشان ساخت که چنانچه کشورهای عضو در مورد افزايش فزاينده قيمت نفت بخواهند چنين اجلاسی را تشکيل دهند، اوپک بيدرنگ دست به برگزاری اين اجلاس خواهد زد.

روز جمعه در بازار نفت لندن قيمت نفت برنت، معتبرترين شاخص قيمت نفت آسيا و اروپا، ۲۸ سنت بالا رفت و هر بشکه به مبلغ ۱۱۵ دلار و ۸۷ سنت دادوستد شد. در بازار نفت نيويورک نيز بر قيمت نفت خام ۱۲ سنت افزوده شد و هر بشکه به قيمت ۱۰۵ دلار و ۵۲ سنت معامله شد.

و اما در آمريکا عليرغم رشد دور از انتظار اقتصادی اين کشور در سه ماهه آخر سال گذشته، از اعتماد مردم به اقتصاد کشور بشدت کاسته شده که عمدتاً ناشی از افزايش قيمت نفت، و تأثير جهانی بحران های مالی و اقتصادی ژاپن است.

وزارت بازرگانی آمريکا رشد اقتصادی کشور در سه ماهه چهارم سال گذشته را بيش از سه درصد اعلام کرد که بيش از پيش بينی کارشناسان اقتصادی بود.

از سوی ديگر بن برنانکی، رئيس بانک مرکزی آمريکا، بمنظور شفاف سازی در سيستم مالی و جريان پولی کشور، گامی تاريخی برداشت، و برای اولين بار تغييری اساسی و سيستم ارتباطی بانکی ايجاد کرد. او اولين رئيس بانک مرکزی است که در نظر دارد برای اين بانک يک کنفرانس خبری برنامه ريزی شده تشکيل دهد. آقای برنانکی در اواخرهفته گذشته با شرکت در يک کنفرانس خبری رسماً اعلام کرد که بانک مرکزی چهار بار در سال کنفرانس خبری خواهد داشت که اولين آن در بيست و هفتم ماه آينده بر گزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG