لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

گزارش سالانه اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۰


در آستانه سال نوی مسيحی در سال ۲۰۱۰ غرب همواره تداوم نرخ بالای بيکاری، بدهی های نجومی، و بازسازی نا برابر و يک جانبه اقتصاد جهان را تحمل کرده است. در يک نگاه سال ۲۰۱۰ شاهد وخيم بحرانهای مالی و اقتصادی عصر حاضر به ويژه در غرب بود. هانس تيمر، اقتصاددان بانک جهانی، می گويد پس از گذشت دو سال از رکود بيسابقه اقتصادی جهانی، هنوز هم اقتصاد جهانی شکننده و بازسازی آن نابرابر و عمدتاً در کشورهای در حال رشد بوده است. تيمر بزرگترين شگفتی سال ۲۰۱۰ را رشد فزاينده اقتصادهای نوظهور شرق مانند هند و چين و بزريل در آمريکای جنوبی ميداند، که منجر به عدم توازن، و نابرابری اقتصادی در جهان شده است.

تيمر تشريح کرد که اواسط سال ۲۰۱۰ نرخ بالای بيکاری در آمريکا، و درماندگی پرداخت بدهی برخی از کشورهای عضو اتحاديه اروپا يادآور ديگری هستند که بازسازی سازی اقتصاد جهانی آسان و به آرامی صورت نخواهد گرفت.

و يوری دادوش، مدير برنامه اقتصاد جهانی کارنِگی بزرگترين رويدادهای اقتصادی سال ۲۰۱۰ را تداوم بازسازی اقتصاد جهانی، و تداوم بحرانهای مالی اتحاديه اروپا ميداند، که شديدترين تهديد و بزرگترين چالشهای را برای اقتصاد جهانی در سال آينده بوجود آورده است.

سال ۲۰۱۰ همچنين سال کاهش ارزش برابری يورو و دلار آمريکا بود. يک هفته پيش از نشست سران بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه ۲۰، بانک مرکزی آمريکا اعلام کرد که در نظر دارد، بمنظور تقويت اقتصادی کشور،مقابله با بيکاری، وپائين آوردن نرخ بهره های بانکی، ۶۰۰ ميليارد دلار از اوراق قرضه دولت را خريداری کند. ولی رهبران گروه ۲۰ آمريکا را متهم کردند که با تزريق دلار در اقتصاد جهانی تلاش ميکند بر ارزش حجم صادرات خود بيافزايد.

پرزيدنت اوباما گفته است که رشد اقتصادی آمريکا به نفع اقتصاد جهانی است، و برخی از اقتصاددانان ثبات اقتصادی اروپا را عامل بازسازی اقتصاد جهانی خوانده اند. ولی در مجموع کارشناسان اقتصادی در اين مورد متفق القول هستند که نابرابری و عدم توازن رشد اقتصادی بين شرق و غرب، يعنی بعبارت ديگر، بدون رشد و توسعه اقتصادی غرب، رشد اقتصادی شرق ناپايدار و بی ثبات خواهد بود.

XS
SM
MD
LG