لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

مروری بر خبرهای اقتصادی، چهارم خرداد ماه


سازمان توسعه و همکاری اقتصادی موسوم به «اُ ئی سی دی» که هدفش همکاری اقتصادی دولت ها و ارتقای سياست هایی است که بتواند وضع اقتصادی و اجتماعی مردم جهان را بهبود بخشد، هشدار داد که نا آرامی های منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، و در نتيجه افزايش قيمت نفت، رشد اقتصادی جهان را مورد تهديد قرار داده و ممکن است اقتصاد جهانی را به رکود ديگری بکشاند. «اُ ئی سی دی» رشد اقتصادی جهان در سال جاری را چهار و دو دهم درصد پيش بينی کرد که که سه دهم درصد کمتر از سال گذشته است.

در تحولی ديگر، کريستين لاگارد، وزير دارایی فرانسه پس از مدتی سکوت سرانجام روز چهارشنبه رسماً نامزدی خود را برای رياست صندوق بين المللی پول (آی ام اف) اعلام کرد. در صورت انتخاب وی اولين زنی خواهد بود که در تاريخ ۶۷ ساله آی ام اف به رياست اين صندوق در خواهد آمد.

روز دوشنبه نيز دولت مکزيک اگوستين کارستنس، رئيس بانک مرکزی اين کشور را برای رياست صندوق بين المللی پول نامزد کرد. آقای کارستنس روز چهارشنبه و اندک زمانی پس از اعلام نامزدی لاگارد، خواستار انتخاب علنی و شفاف رياست آينده آی ام اف شد. او از کشورهای در حال رشد خواست تا از وی حمايت کنند.

در همين رابطه مديران آی ام اف در پنج کشور در حال رشد چين، روسيه، برزيل، هند، آفريقای جنوبی، موسوم به کشورهای بريکس، با صدور اعلاميه مشترکی مخالفت خود را با ریيس اروپایی آينده صندوق بين المللی پول ابراز داشتند و خواستار پايان دادن به رياست ۶۷ ساله اروپایيان بر اين صندوق شدند. از سال ۱۹۴۴ تا کنون آی ام اف ده مدير عامل داشته است که کليه آنان از کشورهای اروپایی بوده اند.

و اين در حاليست که فرانسه ميزبانی اجلاس دو روزه سران هشت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه ۸ را برعهده دارد. گفته می شود در صدر موضوعات مورد بحث جانشينی ریيس صندوق بين المللی پول، کمک به کشورهای شمال آفريقا، پايان دادن به جنگ در ليبی قرار خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG