لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

خبرهاي اقتصادي جهان، ‏چهارم فروردين


در ماه فوريه فروش خانه های نو در آمريکا به پائين ترين سطح تاريخی خود رسيد، و ميانگين قيمت خانه نيز به پائين ترين ارزش خود در هشت سال گذشته سقوط کرد. وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد که فروش خانه های نو در ماه فوريه نزديک به ۱۷ درصد سقوط کرد و تعداد سالانه فروش خانه در آمريکا را به ۲۵۰ هزار باب رساند، که نشانگر بارزی از تداوم کسادی و تزلزل در بازار مسکن و صنعت خانه سازی اين کشور است.

از سوی ديگر سرشماری اخير آمريکا نشان ميدهد که ايالت ميشيگان تنها ايالت آمريکاست که تعداد جمعيت آن کاسته شده است. ايالت ميشيگان که زمانی چهارمين ايالت پر جمعيت آمريکا بود، با از دست دادن نيم ميليون جمعيت، در حال حاضر در رده هجدهم قرار گرفته که عمدتاً ناشی از شمار کلان بيکاران در صنعت اتومبيل سازی اين ايالت بوده است.

و اما در اروپا، تداوم بحرانهای مالی همچنان اجلاس سران اتحاديه اروپا را بخود مشغول کرده است.

در پی استعفای نخست وزير پرتغال، بسياری از کارشناسان اقتصادی روز پنجشنبه پيش بينی کردند که اين کشور نيز همانند يونان، ايرلند، از صندوق بين المللی پول و اتحاديه اروپا درخواست کمک های اضطراری خواهد کرد. و اين در حاليست انتظار ميرود سران کشورهای عضو اتحاديه اروپا يک پيمان اقتصادی به امضاء برسانند، که اصلاحات عمده ای در فعاليتهای اقتصادی کشورهای عضو، به ويژه افزايش رقابت های شرکتها ايجاد خواهد کرد.

در همين ارتباط، روز پنجشنه هزاران نفر از کارگران بعنوان اعتراض به اين پيمان در خيابانهای اطراف محل اجلاس سران اتحاديه اروپا در بروکسل تجمع کرده و در ساعتهای پررفت آمد بامدادی رفت آمد اتومبيل های را بکلی متوقف کردند. معترضان ميگويند که پيمان اصلاحی بسياری از حقوق کارگران را نقض خواهد کرد.

و اما روز پنجشنبه بر ارزش اکثر شاخص های عمده سهام جهان افزوده شد. ولی بازار بورس قاهره، که روز گذشته بازگشائی شد، شاهد سقوط قيمت سهام بود و برای دومين روز پی در پی دادوستدهای سهام را برای مدتی متوقف شد.

XS
SM
MD
LG