لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

اجلاس سران اتحاديه اروپا در بروکسل


بيش از يکماه است موجی از تظاهرات در اعتراض به عميق تر شدن شکاف درآمد و افزايش اختلاف طبقاتی اکثر شهرهای بزرگ آمريکا، اروپا و حتی چند کشور آسيائی را فرا گرفته است، که چالش بزرگی در برابر رهبران غرب و اقتصاد جهانی ايجاد کرده است.

امروز يکشنبه سران اتحاديه اروپا برای سيزدهمين بار در ۲۱ ماه گذشته در بروکسل گرد هم آمدند تا راه حلی جامع و قاطع برای بحران مالی اين اتحاديه و جلوگيری از گسترش آن بيابند. اجلاس سران اتحاديه اروپا زمانی برگزار ميشود که روز گذشته رهبران آلمان و فرانسه، پيرامون اختلاف نظرهای خود بمدت ده ساعت با يکديگر ديدار و گفتگو کردند، و همزمان و در همين ارتباط، وزيران دارائی اتحاديه اروپا در بروکسل تشکيل جلسه دادند، که جرج آزبورن، وزير دارائی بريتانيا آنرا موفقيت آميز خواند.

در پايان اجلاس نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، نشست را بسيار مهم خواند و گفت که آنها مصمم هستند تا برای بحران مالی اتحاديه اروپا راه حلی قاطع و جامع پيدا کنند، در سيستم مالی اتحاديه اروپا ثبات ايجادکنند، و بحرانهای مالی اروپا را برطرف سازند.

و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نشست را طولانی ولی موفقيت آميز خواند و گفت که آنها در مورد تقويت سيستم بانکی اين اتحاديه به توافق رسيده اند. او ابراز اميدواری کرد که سران اروپا بتوانند در اجلاس امروز و احتمالاً تا روز چهارشنبه همين هفته طرحی استراتژيک و جامع برای حل و فصل بحرانهای مالی اروپا ارائه دهند. خانم مرکل از ايتاليا و اسپانيا مصراً خواست تلاش و اقدامات بيشتری برای کاهش بدهی خود انجام دهند.

ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، امروز در هنگام ورود به اجلاس در جمع خبرنگاران، مقابله با بحران مالی اروپا را اضطراری خواند و گفت لندن و اقتصاد جهانی از تداوم بحرانهای مالی اتحاديه اروپا و پيامدهای مخرب ناشی از آن مصون نخواهند بود.

XS
SM
MD
LG