لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

خبرهای اقتصادی آمريکا، اول ارديبهشت


در حاليکه اقتصاد آمريکا هنوز درگير وسعت بيکاری و مشکلات بازار مسکن است، افزايش شديد قيمت ها نيز مصرف کنندگان اين کشور را سخت تحت فشار گذاشته است، زيرا چنين تورمی از سالهای دهه ۷۰ میلادی تا بحال بيسابقه بوده است.

در حاليکه قيمت اجناس، به ويژه مواد خوراکی رو به افزايش است، ولی دستمزدها همچنان راکد مانده است.

اشواريا و آلوک شارما به اتفاق دو فرزند خود ده سال پيش به آمريکا مهاجرت کردند، و اخيراً به تابعيت آمريکا در آمدند. آنها نيز مانند اکثر مردم فشار ناشی از تورم قيمتها را لمس ميکنند. در حاليکه دولت نرخ تورم اصلی، که شامل مواد غذائی و بنزين نميشود، را نزديک به سه درصد اعلام کرده است، ولی رشد ميانگين دستمزدها کمتر از يک درصد است.

شارما ميگويد که مصرف کنندگان از دو جهت تحت فشار قرار گرفته اند، از يک جهت دستمزدها بالا نميروند و از جهت ديگر قيمت اجناس مرتباً افزایش می یابند.

اقتصاددانان افزايش قيمت نفت و مواد خوراکی را از عوامل اصلی تورم عنوان کرده اند. شارما که در بخش کامپيوتری يک شرکت کار ميکند برای رفت آمد به محل کارش بايد روزانه بيش از ۶۵ کيلومتر رانندگی کند. و اين در حاليست که قيمت بنزين در سال گذشته ۲۶ درصد و تنها در ماه گذشته نزديک به ۱۲ درصد افزايش يافته است. شارما ميگويد قيمت بنزين تقريباً دو برابر شده و بخش عمده ای از بودجه خانواده را بخود اختصاص داده است.

دنی لايپزيگر، استاد اقتصاد دانشگاه جرج واشنگتن، اعتقاد دارد منابع نفتی جهان محدود است و در دراز مدت بر قيمت نفت مرتباً افزوده خواهد شد. او گفت واکنش بيش از اندازه سياست گذاران آمريکا به نرخ تورم باعث کاهش آهنگ بازسازی اقتصادی کشور خواهد شد.

و اما درخبری ديگر کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز آمريکا مدل جديد اتومبيل ماليبوی سال ۲۰۱۳ خود را در نمايشگاه نيويورک به معرض نمايش عموم گذاشته است. برايان نِس بيت، مدير بخش طراحی اطاق ماليبو گفت که اين اولين باری خواهد بود که کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز آمريکا اتومبيل های چهار در متوسط خود را به بازارهای جهانی عرضه ميکند.

XS
SM
MD
LG