لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

مهمترين خبرهای اقتصادی ۱۳۸۹/۱۲/۲


مديرعامل شرکت ارزيابی مالی مودی از آشفتگی و عدم توانائی پرداخت بازار ۳ تريليونی اوراق قرضه محلی، يعنی ارواق قرضه ايالتی، شهری و برخی از بخش های دولتی، خبر ميدهد، ولی ميگويد که انتظار نميرود که اين مسئله بحران گسترده ای در مورد بی اعتباری اوراق قرضه محلی و يا بی اعتمادی مردم ايجاد کند.

در خبری ديگر، بازرسان موسسات مالی آمريکا دو بانک ديگر را بعلت عدم توانائی مالی بستند، و تعداد بانکهای بسته شده در سال جاری را به ۲۲ بانک رساندند. بازرسان در سال ۲۰۰۹ صد و ۴۱ بانک و در سال گذشته نيز ۱۵۷ بانک را بستند و ميگويند که در حال حاضر بيش از ده درصد بانکهای آمريکا در خطر ورشکستگی قرار دارند.

در تحولی ديگر، وزيران دارائی بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه ۲۰، در پاریس موافقت کردند که از طريق بررسی و نظارت بر پنج عامل عمده، از جمله ميزان کسری بودجه، عدم توازن تجاری، و نرخ سپرده های ثابت، با نابرابريهای تجاری و سرمايه گذاری مقابله کنند.

در همين رابطه بن برننکی رئيس بانک مرکزی آمريکا، ضمن دفاع از خريد ۶۰۰ ميليارد دلاری اوراق قرضه بانک مرکزی آمريکا هشدار داد که سيل سرمايه گذاريهای کشورهای پيشرفته غرب در کشورهای در حال رشد پيامدهای منفی بدنبال خواهد داشت.

و وزير دارائی چين از گروه بيست مصراً خواست تا با ايجاد يک سياست اقتصادی هم آهنگ بين المللی با هر گونه دفاع از محصولات داخلی، يا پروتکشنيسم، مبارزه کنند.

و سر انجام در خبری ديگر، در واکنش به بحرانهای سياسی خاور ميانه و قيام مردم ليبی روز دوشنبه بر قيمت نفت افزوده شد. در آسيا و اروپا، قيمت نفت برنت يک دلار و ۷۵ سنت بالا رفت و هر بشکه به قيمت ۱۰۴ دلار و ۲۵ سنت دادوستد شد.

دولت چين نيز روز دوشنبه قيمت عمده فروشی بنزين و گازوئيل را افزايش داد. و اين در حاليست که ارزش شاخصهای عمده سهام در بازارهای بورس سهام آسيا و اروپا تنزل کرد.

در بازارهای ارزی روز دوشنبه ارزش برابری يوآن، واحد پولی چين، در مقابل دلار آمريکا افزايش يافت و رکورد بالاترين ارزش خود را شکست.

کورش نادری صدای آمريکا

XS
SM
MD
LG