لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

ايران عنوان دومين کشور بزرگ صادر کننده نفت اوپک را از دست داد


در پی بهبود و پيشرفت امنيت در نيجريه، صادرات نفت اين کشور در سال گذشته از ايران پيشی گرفت و عنوان دومين کشور بزرگ صادر کننده نفت اوپک را، که مدت ها متعلق به جمهوری اسلامی ايران بود، به خود اختصاص داد.

بر اساس آمار سالانه اوپک که روز دوشنبه منتشر شد، صادرات نفت نيجريه، بزرگترين توليد کننده نفت آفريقا، در سال گذشته روزانه بالغ بر ۲ ميليون و ۴۶۴ هزار بشکه بود، در حاليکه صادرات نفت ايران ۲ ميليون و ۲۴۸ هزار بشکه، يعنی روزانه ۲۱۶ هزار بشکه کمتر از نيجريه، بود.

برخی از کارشناسان نفتی علت عدم افزايش صادرات نفتی جمهوری اسلامی ايران را افزايش مصرف داخلی عنوان کرده اند.

وزارت نفت نيجريه می گويد پس از عفو عمومی سال ۲۰۰۹ ميلادی دولت نيجريه در باره ستيزجویان مخالف، از تعداد حملات به تأسيسات نفتی اين کشور ۲۸ درصد کاسته شد و با بهبود و پيشرفت امنيت، در سال گذشته ۴۶ درصد ميزان توليد نفت نيجريه افزايش يافت.

در اينحال، در سال گذشته بر ظرفيت پالايشگاهای نفتی جمهوری اسلامی ايران افزوده شده است. ظرفيت پالايش نفت در ايران روزانه از يک ميليون ۴۷۴ هزار بشکه در سال ۲۰۰۹ ميلادی، به يک ميليون و ۷۴۱ هزار بشکه در سال گذشته توسعه يافت. ولی آمارهای جمع آوری شده از سوی بلومبرگ نشان ميدهد که در سال ميلادی گذشته از حجم پالايش نفت در عراق کاسته شده است، بخشی از آن ناشی از مشکلات زيربنائی و عدم حفاظت از تأسيسات و خطوط نفتی در اين کشور است.

گزارش سالانه اوپک حاکيست که در سال ۲۰۰۹ ميلادی جمهوری اسلامی ايران روزانه با صادر کردن ۲ ميليون ۲۳۲ ميليون بشکه نفت دومين و نيجريه با صادر کردن ۲ ميليون و ۱۶۰ هزار بشکه هفتمين کشورهای صادر کننده نفت اوپک بشمار ميرفتند.

گزارش سالانه اوپک همچنين نشان ميدهد که ميانگين سطح توليد اوپک در سال گذشته روزانه ۲۹ ميليون و ۱۸۳ هزار بشکه نفت بود، که يک در صد نسبت به سال پيش افزايش نشان می دهد.

XS
SM
MD
LG