لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۷

احتمال درخواست وام اضطراری اسپانيا از اتحاديه اروپا


در آستانه تعطيلات کريسمس و سال نوی مسيح فروشگاه ها و بازارهای آمريکا مملو از جمعيت شده است. اسپندينگ پلاس، شاخص اندازه گيری شرکت اعتباری مستر کارت آمريکا، که ميزان خريد نقد و اعتباری مردم در سراسر کشور اندازه گيری ميکند، از افزايش خريد مردم خبر ميدهد، و ميگويد که در فصل خريد تعطيلات کريسمس امسال مردم بيشتر پول خود را خرج خريد پوشاک، اجناس لوکس و حتی وسائل خانه از جمله مبل ميکنند.

بدنبال نگرانی از سرايت بحرانهای مالی يونان و ايرلند به ساير نقاط اروپا، نگرانی بانک مرکزی اتحاديه اروپا از موجودی صندوق اعتباری اين اتحاديه، و با توجه به نرخ بالای بيکاری و بدهی سرسام آور اسپانيا، بسياری از تحليل گران اعتقاد دارند که اين کشور نيز ميرود تا بزودی از اتحاديه اروپا درخواست کمک های مالی اضطراری کند. و اين در حاليست که روز دوشنبه سازمان همکاری اقتصادی اروپا اعلام کرد که اقتصاد اسپانيا کمی رشد نشان ميدهد، ولی بهبود وضع مالی دولت و ايجاد کار اصلاحات گسترده ای را در اين کشور ايجاب ميکند.

اين سازمان تشريح کرد اگرچه رشد اقتصادی اسپانيا مشابه با ساير کشورهای عمده اروپائی است، ولی بدهی های نجومی و نرخ بالای بيکاری اين کشور به مراتب بيشتر از اقتصادهای بزرگ اروپاست.

و اما در خبرهای اقتصادی آسيا، شرکت سونی ژاپن روز دوشبنه اعلام کرد که برای هشتمين سال متوالی از ميزان فروش تلويزيونهای «ال- سی- دی» اين شرکت در کشورهای پيشرفته کاسته شده است. در اين حال، شرکت هوندا، دومين کارخانه اتومبيل سازی ژاپن، ميگويد که در نظر دارد فروش و سطح توليد خود را در چين افزايش دهد. هوندا همچنين اعلام کرد که اتومبيل اوِروس که محصول مشترک ژاپن و چين است را در نيم اولی سال ميلادی آينده به بازار عرضه خواهد کرد.

در حاليکه صدها شرکت چينی کالاهای خود را در نمايشگاه تجاری رياض به نمايش گذارده اند، مقامات عربستان سعودی و چين از گسترش روابط تجاری خود ابراز خرسندی کرده اند. در همين ارتباط عبدالرحمن الجريسی، رئيس اتاق اصناف عربستان سعودی، ميگويد که دو کشور از اوائل سالی جاری از طريق کميته مشترک همکاريهای اقتصادی و فناوری، تصميم گرفته اند تا روابط تجاری خود را گسترش دهند.

XS
SM
MD
LG