لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

بزرگترين اعتصاب سراسری در يونان


پيش از اجلاس روز يکشنبه سران اروپا در بروکسل، پارلمان يونان قرار است امشب، برای دور اول، و فردا پنجشنبه، برای دور دوم، لايحه صرفه جوئی اقتصادی ديگری را به رأی بگذارد، که انتظار ميرود به تصويب برسد. ارائه لايحه جديد نشان ميدهد که لوايح و قوانين صرفه جوئی پيشين يونان نتوانسته اند کاهش عمده ای در ميزان بدهی اين کشور که ۱۶۲ درصد ارزش حجم توليدات داخلی يونان است ايجاد کند، که يکی از شرايط اصلی وام دهندگان بين المللی است.

در اين حال، اتحاديه های کارگری يونان در مخالفت با تصويب اين لايحه جديد دست به يک اعتصاب سراسری ۴۸ ساعته زدند. مقامات اتحاديه های کارگری يونان گفته اند که اين اعتصاب بزرگترين اعتصاب در سالهای اخير بشمار ميرود. اعتصاب همچنين خدمات بهداشتی، حمل و نقل، کار وسائل نقليه عمومی، پرواز شرکتهای هواپيمائی، و کارهای دولتی را مختل و کليه فرودگاها، بنادر، مدارس عمومی، بانکها و بسياری از فروشگاها را بسته است.

ژرژ پاپاندرو، نخست وزير يونان، از قانون گذاران پارلمان مصراً خواسته است که اين لايحه را به تصويب برسانند تا دولت بتواند بخش ديگری از وام اضطراری ۱۵۸ ميلياردی خود را دريافت و کشور را از خطر ورشکستگی نجات دهد.

بحران مالی يونان و برخی ديگر از کشورهای حوزه يوروی اتحاديه اروپا، تأثير بسيار منفی و مخربی در اقتصاد جهانی داشته است، که عمدتاً ناشی از کاهش مصرف در غرب است. چنانچه بحران مالی اروپا به زودی پايان نيابد، بحران اروپا به ساير کشورها، به ويژه به کشورهای آسيائی مانند چين، که اقتصاد آنها وابسته به صادرات به غرب است سرايت خواهد کرد. بعنوان نمونه، رشد اقتصاد چين در سه ماه گذشته رو بکاهش گذاشته است، که مستقيماً در ارتباط با بحرانهای مالی و اقتصادی اروپا و آمريکاست.

اتحاديه های کارگری اعتصاب سراسری ۴۸ ساعته کارگران را به تظاهرات خيابانی در آتن کشاندند. بيش از دو هزار نفر از تظاهرکنندگان که در مقابل پارلمان تجمع کرده بودند خواستار سقوط دولت شدند. و تعدادی از تظاهرات کنندگان خشمگين که تلاش ميکردند از موانع حفاظتی مقابل پارلمان عبور کنند، با پليس درگير شدند.

XS
SM
MD
LG