لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

بحران های مالی و اقتصادی يونان اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخته است


در پی هفته ها تظاهرات تقريباً همه روزه مردم در يونان، جرج پاپاندریو، نخست وزير اين کشور خواستار برگزاری يک همه پرسی عمومی در پائيز آينده پيرامون اصلاحات در سيستم سياسی و تغييرات در قانون اساسی شد. از جمله اصلاحات مورد نظر وی کاستن از حجم بيش از حد بزرگ و افسار گسيخته دولت شد.

او گفت تغييرات در قانون اساسی يونان پيگرد قانونی مقامات متخلف يونان را آسانتر خواهد ساخت.

و اين در حاليست که پارلمان يونان از روز يکشنبه به مدت سه روز تشکيل جلسه خواهد داد تا طرح برنامه اقتصادی پنج ساله دولت و رأی اعتماد به کابينه جديد آقای پاپاندرو را به شور بگذارد.

نخست وزير يونان از مردم خواست تا ازسقوط فاجعه بار کشور اجتناب کنند و از قانون گذاران پارلمان اين کشور مصراً خواست تا به کابينه جديد دولت رأی اعتماد داده، و برنامه پنج ساله اقتصادی و صرفه جوئی دولت را که تنها راه نجات اين کشور است به تصويب برسانند.

صندوق بين المللی پول هشدار داده است که بحرانهای مالی اروپا، گفتگو در مورد مقابله با کسری بودجه آمريکا، و نياز به جلوگيری از رشد بی رويه اقتصادی آسيا، بيش از پيش اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخته است. در عين حال و در واکنش به وخيم تر شدن بحرانهای مالی و اقتصادی يونان و احتمال سرايت آن به ساير نقاط اروپا، وزيران دارائی اتحاديه اروپا نيز هشدار داده اند که بحران های مالی يونان ممکن است دستکم به پنج کشور اروپائی ديگر سرايت کند.

در همين رابطه، روز يکشنبه در شش نقطه مادريد، پايتخت اسپانيا، نيز هزاران نفر از شهروندان اين کشور در مخالفت با مقامات، از جمله سياستمداران و بانکداران، و برنامه های صرفه جوئی و طرح های اقتصادی دولت دست به تظاهرات خيابانی موسوم به «ام پانزده» زدند. «ام پانزده» نام جنبشی است که گروهی از شهروندان است که با استفاده از «فيس بوک» و «توئيتر» و ساير رسانه ها تظاهرات متعددی در سراسر اسپانيا و در مخالفت با دولت برگزار کرده اند.

تحولات اخير يونان، از جمله حمايت فرانسه و آلمان از دولت اين کشور در مقابله با بحران های مالی، و از سوی ديگر، تغيير وزير دارائی يونان، واکنشی مثبت در بازارهای بورس سهام آمريکا داشت. پس از شش هفته کاهش سرانجام هفته گذشته بازارهای بورس سهام آمريکا شاهد افزايش قيمت شاخص های عمده سهام بودند.

XS
SM
MD
LG