لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

امضای قراردادهای متعدد چين با شرکت های آمريکائی


مذاکرات جامع بين آمريکا و چين روز چهارشنبه، امروز رسماً آغاز ميشود. انتظار ميرود که گسترش روابط اقتصادی و تجاری بين دوکشور در صدر موضوعات مورد بحث قرار گيرند. يکی از پيامد های ثمربخش ديدار هو جينتائو، رئيس جمهوری چين از آمريکا امضاء قرار دادهای متعدد خريد از شرکتهای آمريکائی، از جمله امضای چند قرار داد با شرکت جنرال الکتريک، بزرگترين کارخانه صنعتی اين کشور است. انتظار ميرود که اين هفته جنرال الکتريک قراردادهای متعددی با چين در مورد فروش انرژی، قطار و خطوط راه آهن سريع السير، وهواپيمائی به امضاء برساند. گفته ميشود آقای هو قراردادهای خريد متعددی به ارزش بيش از ۴۰ ميليارد دلار به امضاء خواهد رساند که انتظار ميرود نزديک به ۵ هزار شغل ايجاد کند.

نتايج بدست آمده از يک نظر سنجی که بر روی شهروندان واشنگتن بعمل آمده نشان ميدهد که اکثر مردم از گسترش روابط تجاری و اقتصادی بين دو کشور پشتيبانی ميکنند. و اما در حاليکه آمريکا همچنان با مشکلات مالی و اقتصادی خود نبرد ميکند، گزارشهای اقتصادی امروز خبر از رشد ده و سه دهم درصدی اقتصاد چين در سال گذشته را ميدهد. آرويند سوبرامانيان، اقتصاددان ارشد موسسه اقتصاد جهانی پترسون واشنگتن ميگويد که ميزان خريد در چين در سال گذشته معادل با ۱۴ تريليون و ۸۰۰ ميليارد دلار بود، که دو ميليارد دلار بيش از ميزان خريد در آمريکاست، که از اين نظر چين بعنوان بزرگترين اقتصاد جهان در آورده است. ولی بانک جهانی و صندوق بين المللی پول با ارائه ارقام آمارهای ديگری اين ادعا را رد کرده اند.

در تحولی ديگر، عمرو موسی، دبير کل اتحاديه عرب، در دومين اجلاس توسعه اقتصادی و اجتماعی عرب، که امروز در شرم الشيخ مصر برگزار شد، با اشاره به تونس هشدار داد که با گسترش فقر، بيکاری و رکود اقتصادی روح جهان عرب آزرده و شکسته شده است. او بمنظور مقابله با محروميت، خشم، فقر و نااميدی اعراب خواستار بازسازی و احيای اقتصادی مجدد کشورهای عربی شد.

XS
SM
MD
LG