لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۲

خبرهای اقتصادی جهان ۳۰ام فروردين


موسسه پژوهشهای مالی «اس اند پی» که يکی از پيشتازان عمده اطلاعاتی و ارزيابی مالی جهان بشمار ميرود، روز دوشنبه اعلام کرد چنانچه قانونگزاران آمريکا نتوانند در مورد کاهش کسری بودجه و مقابله با بدهی سرسام آور اين کشور تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ به توافقی دست يابند، احتمالاً از درجه اعتباری آمريکا در آينده کاسته خواهد شد. ولی جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد پيش بينی «اس اند پی» را بی اساس خواند و گفت که قانوگزاران آمريکا در در مورد کاهش کسری بودجه به توافق خواهند رسيد. او تصريح کرد که قانونگزاران حزب دموکرات و جمهوريخواه در مورد کاهش ۴ تريليون دلاری کسری بودجه ظرف ۱۰ تا ۱۲ سال آينده به توافق رسيده اند.

از سال ۱۹۹۶ ، يعنی از زمان تنش های سياسی بين پرزيدنت بيل کلينتون و نوت گينگريجچ، رئيس جمهوريخواه وقت مجلس نمايندگان، اين اولين باريست که يک موسسه ارزيابی معتبر اعتبار مالی آمريکا را به زير سؤال برده است.

آمريکا در حال حاضر يکی از ۱۹ کشور معتبر جهان است که از درجه اعتباری «تريپل ای» برخوردار است. هشدار اس اند پی واکنشی منفی در بازارهای بورس سهام آمريکا و آسيا داشت و روز سه سه شنبه از قيمت نفت در سطح جهانی بشدت کاست.

و اما در اروپا، در حاليکه دولت يونان مصراً نياز به وام اضطراری ديگری را رد ميکند، برخی از اقتصاددانان معتقدند که اين کشور برای برون رفت از بحرانهای مالی خود نيازمند به وام اضطراری ديگری است. و اين در حاليست که اتحاديه های کارگری يونان روز سه شنبه اعلام کردند که در اعتراض به برنامه صرفه جوئی دولت، برای دومين بار در سال جاری، در روز يازدهم ماه مه، دست به يک اعتصاب سراسری خواهند زد. در اينحال، مقامات اتحاديه اروپا، بانک مرکزی اين اتحاديه و صندوق بين المللی پول روز دوشنبه به مذاکرات خود در مورد وام اضطراری با مقامات پرتغال پايان دادند، ولی از هر گونه اظهار نظری در اين مورد خودداری کردند. انتظار ميرود که در اواسط ماه آينده وزيران اتحاديه اروپا وام اضطراری به پرتغال را به شور بگذارند.

XS
SM
MD
LG