لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

اجلاس اپک در ايالت مونتانای آمريکا


وزيران بازرگانی ۲۱ کشور عضو مجمع همکاری اقتصادی آسيا و اقيانوس آرام، موسوم به «اَپک»، اين هفته در ايالت مونتانا واقع در غرب آمريکا ديدار و گفتگو خواهند کرد. اجلاس مونتانا يکی از رشته ديدارهائی خواهد بود که زمينه را برای اجلاس سران کشورهای عضو اپک که قرار است در ماه نوامبر آينده در هاوائی برگزار شود آماده ميسازد. گفته ميشود که تجارت آزاد بين اعضاء در صدر موضوعات مورد بحث قرار خواهد داشت.

تمام هياهو، ازدحام و جنجالی که در هنگ کنگ، بزرگترين و موفقترين بازار سيستم کاپتاليستی جهان، و يا ساير شهرهای بزرگ آسيا مشاهده ميشود عمدتاً ناشی از کسب و کار و مشاغلی است که برای اين مراکز تجاری نقش شريانهای حیاتی را بازی ميکند و عمدتاً تکيه بر روی صادرات دارند.

سونی چای، مدير يک شرکت صنعتی در هنگ کنگ معتقد است که از ميان بردن موانع تجاری بايد در صدرموضوعات مورد بحث در اجلاس اپک قرار گيرد. کشورهای عضو اپک که بيش از دو و نيم ميليارد نفر از مصرف کنندگان جهان را در بردارند، ۵۵ درصد کالاها و کارهای خدماتی جهان را توليد، و ۴۳ درصد ارزش حجم مبادلات جهان را بخود اختصاص داده اند، که اين امر به گفته فرد برگستن Bergsten اهميت فزاينده منطقه را نشان ميدهد.

برگستن از موسسه اقتصاددانان بين المللی ميگويد شرايط، به ويژه در مورد کشورهای عضو اپک بکلی تغيير کرده است، و اعضای اپک نيز اهدافی را در کار آغاز تأسيس اين مجمع قرار بود تا در بين سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بمورد اجرا بگذارند، از جمله تجارت و سرمايه گذاری آزاد را بتدريج بمورد اجرا گذاشته و آنها را بروز درآورده اند.

برگستن تشريح کرد که اعضای اتحاديه کشورهای جنوب شرقی آسيا هرکدام روابط تجاری آزاد با سه کشور قدرتمند شمال شرقی آسيا يعنی ژاپن، کره جنوبی، و چين دارند، که در مجموع آنها عليه تجارت با آمريکا تبعيض قائل شده و باعث نابرابری در موازنه تجارت خارجی آمريکا شده اند.

يکی ديگر از مشکلاتی که آمريکا با آن روبروست پائين نگهداشتن عمدی واحد پولی چين از سوی آنکشور است که عليرغم وعده های مکرر مقامات چینی از ماه ژوئن سال گذشته تا بحال تنها ۵ درصد افزايش يافته است.

۵۸ درصد صادرات آمريکا به کشورهای عضو اپک صادر ميشود و مقامات تجاری آمريکا اميدوارند که با دو برابر کردن ارزش حجم صادرات به اين منطقه بتوانند دو در اين کشور دو ميليون شغل ايجاد کنند.

XS
SM
MD
LG