لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

اوپک بی سروصدا سطح توليد خود را بالا برده است


وزيران دارائی ۱۷ کشور عضو حوزه يوروی اتحاديه اروپا روز سه شنبه و برای دومين روز متوالی در بروکسل گردهم آمدند تا بار ديگر پيرامون استراتژی اتحاديه اروپا در مقابله با بحرانهای مالی بحث و گفتگو کنند. در صدر موضوعات مورد بحث افزايش نقدينگی صندوق اعتباری اتحاديه اروپا برای کمک های مالی اضطراری به کشورهای بحران زده بود که با شکست روبرو شد.

ژان کلود يونکر، رئيس کميسيون اقتصادی و امور مالی اتحاديه اروپا که رياست اجلاس وزيران دارائی را بعهده داشت، گفت که راه حلهای متفاوتی ارائه شد که هيچکدام به تصويب نرسيد. برخی از اوزيران دارائی اتحاديه اروپا طی ايراد سخنانی گفتند که چند هفته ای طول خواهد کشيد تا آنها راهکاری پيدا کنند تا بتواند اعتبار صندوق يک تريليون دلاری اتحادیه اروپا را افزايش دهد. در اين رابطه، ولفگنگ شِئوبله، وزير دارائی آلمان، که کشورش بزرگترين ارائه کننده وام های اضطراری اين صندوق است، خواستار راه حلی ثابت و هميشگی شد و گفت ارائه چنين راه حلی دستکم تا ماه مارس بطول خواهد کشيد.

عليرغم شکست مذاکرات وزيران دارائی اتحاديه اروپا، امروز بر ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا افزوده شد. و اين در حاليست که روز سه شنبه خريداران سهام در بازارهای بورس آسيا واکنش متفاوتی از خود نشان داده و تغييرات قيمت شاخص های عمده سهام در اولين دادوستدهای بازارهای بورس آمريکا متفاوت بود.

در خبری ديگر، نتايج بدست آمده از پژوهش فايننشيال تايمز نشان ميدهد که جمع وام های ارائه شده از سوی بانکهای چين به کشورهای در حال رشد به بالاترين سطح تاريخی خود رسيده و از مقدار وامهای بانک جهانی نيز پيشی گرفته است. بانک توسعه و بانک صادرات و واردات چين در دوسال گذشته مجموعاً ۱۱۰ ميليارد دلار وام ارائه کردند در حاليکه جمع وام ارائه شده از سوی بانک جهانی در سه سال گذشته کمی بيش از صد ميليارد دلار بود.

و سر انجام در خبری ديگر، با توجه به پيش بينی افزايش ۴ درصدی تقاضای نفت در سال جاری، و در واکنش به افزايش اخير قيمت نفت، سازمان بين المللی انرژی ميگويد که برخی از کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به ويژه عربستان سعودی، بی سر و صدا سطح توليد خود را بالا برده اند.

XS
SM
MD
LG