لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

چين آينده دلار را به زير سؤال برده است


واشنگتن خود را برای ديدار رسمی هو جين تائو رئيس جمهوری چين به آمريکا آماده ميکند، و اميدوار است که اين ديدار بتواند، با کاهش تنش های موجود، روابط بين دو کشور را گسترش دهد.

در حاليکه گفته ميشود شناور ساختن ارزش برابری واحد پول چين در برابر ساير ارزهای عمده يکی از موضوعات مهم مورد بحث رهبران دو کشور خواهد بود، اخيراً رئيس جمهوری چين، در پاسخ به سوالات کتبی دو روزنامه آمريکائی واشنگتن پست و وال استريت ژورنال، آينده دلار را به زير سؤال برده است.

اظهارات اخير رئيس جمهوری چين نشانگر بارزی است که هنوز هم تنش تجاری موجود بين دو کشور بر سر ارزش برابری يوآن در برابر دلار آمريکا ادامه دارد.

رئيس جمهوری چين گفته است سيستم ارزی جهان، که در زير نفوذ و تحت الشعاع دلار آمريکاست، به گذشته تعلق دارد، و پکن تلاش دارد تا يوآن، واحد پولی چين، را جايگزين آن کند.

آقای هو تأکيد کرد مدتی طول خواهد کشيد تا چين بتواند ارزش برابری واحد پولی خود را در سطح جهانی شناور سازد. آقای هو همچنين در طی پاسخ کتبی ضمن انتقاد شديد از تزريق ۶۰۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی در اقتصاد آمريکا گفت سياست ارزی آمريکا تأثير عمده ای در نقدينگی و جريان پول در بازارهای جهان دارد، که ايجاب ميکند تا حجم دلار در بازارهای جهانی در سطحی با ثبات، معقول و مستدل حفظ شود.

سه تن از قانون گذاران حزب دموکرات گفته اند که امروز لايحه ای را به کنگره آمريکا ارائه می کنند که چين را تحت فشار قرار خواهد داد تا ارزش برابری واحد ارزی خود را در برابر دلار آمريکا افزايش دهد.

در همين حال، ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا، روز دوشنبه در کنفرانس مالی آسيا در هنگ کنک گفت لندن خواستار گسترش روابط با اقتصادهای نوظهور و توانمند آسيا، به ويژه با چين است.

در خبری ديگر کارخانه هواپيماسازی اروپائی اير باس روز دوشنبه سفارش ساخت ده هزارمين هواپيمای اين کارخانه در چهل سال گذشته را جشن گرفت. سفارش ۵ ميليارد دلار شرکت هواپيمائی ويرجين آمريکا به شرکت ايرباس باعث شد که اين شرکت برای سومين سال متوالی از شرکت بوئينگ آمريکا، رقيب قديمی و سرسخت خود، پيشی گيرد.

XS
SM
MD
LG