لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

بدهی آمريکا از مرز ۱۴ تريليون دلار گذشت


بدهی دولت آمريکا از مرز ۱۴ تريليون دلار گذشت و به بالاترين سطح خود در تاريخ رسيد.اين در حاليست که گزارش وزارت خزانه داری آمريکا حاکی است در ماه گذشته ۸۰ ميليارد دلار ديگر بر کسری بودجه کشور افزوده شد، و آنرا به بيش از يک تريليون دلار رساند.

با توجه به انتقادات و مخالفتهای اخير بسياری از مردم، به ويژه تی پارتی در مورد بدهی نجومی و کسری بالای بودجه کشور، افزايش بدهی آمريکا، کنگره این کشور را با چالشی عمده روبرو ساخته است. بدين معنی که بايد افزايش سطح بدهی کشور را به تصويب برساند و آنرا بصورت قانونی در آورد؛ اقدامی که در آمريکا چندان محبوبیت ندارد. تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا به قانونگزاران هشدار داده است قصور در تصويب افزايش میزان اعتبار فاجعه انگيز خواهد بود و احتمالاً کشور را به درون بحرانهای مالی ديگری فرو خواهد برد.

در تحولی ديگر، در حاليکه قيمت هر بشکه نفت ميرود تا از مرز ۱۰۰ دلار بگذرد، مسعود ميرکاظمی، وزير نفت جمهوری اسلامی ايران، روز يکشنبه در يک کنفرانس خبری در تهران گفت قيمت صد دلاری هر بشکه نفت غيرواقعی نيست و موضوعی نخواهد بود که برای کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، مسئله ساز بوده و يا نگرانی ايجاد کند.

در همين رابطه آقای ميرکاظمی افزود که نيازی به تشکيل نشست اضطراری اوپک نيست و تا بحال هيچ يک از اعضاء چنين درخواستی را نکرده اند.

ايران، در حال حاضر رياست دوره ای اوپک را برعهده دارد و قرار است که نشست بعدی اوپک در دوم ماه ژوئن برگزار شود.

در خبری ديگر وزيران امور خارجه اعضای اتحاديه کشورهای جنوب شرق آسيا، موسوم به «آسه آن» اجلاس دو روزه خود را در اندونزی آغاز کردند.

انتظار ميرود که در اين اجلاس وزيران امور خارجه از ده کشور جنوب شرقی آسيا پيرامون تشکيل يک اتحاديه، مشابه با اتحاديه اروپا، تا سال ۲۰۱۵ بحث و گفتگو کنند.

هدف اقتصادی اين نشست ايجاد يک مرکز توليدی و بازار مشترکی است که در آن کالا، خدمات، سرمايه گذاری و تخصص های شغلی بتوانند بطور آزاد مبادله شوند.

XS
SM
MD
LG