لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان ۲۴ مرداد ۱۳۹۰


رابرت زوليک، ریيس بانک جهانی و جرج آزبورن، وزير دارائی بريتانيا، روز گذشته در ضيافت شامی که از سوی «جامعه آسيا» در سيدنی استراليا برپا شده بود، ضمن ايراد سخنانی، از نحوه رهبری در غرب به شدت انتقاد کرده و آن را بزرگترين عامل بازدارنده بازسازی اقتصادی اروپا و آمريکا خواندند.

ریيس بانک جهانی هشدار داد که به تازگی اعتماد سرمايه گذاران در کشورهای بزرگ صنعتی غرب به آينده اقتصادی جهان سلب شده و اين امر ممکن است اقتصاد غرب را در مسير رکود اقتصادی ديگری قرار دهد.

فليپ روسلر، وزير دارایی آلمان در آستانه مذاکرات روز سه شنبه آنگلا مرکل با نيکولا سارکوزی، با عرضه اوراق قرضه اتحاديه اروپا مخالفت کرد. روسلر در مصاحبه ای با مجله اشپيگل، گفت آلمان در بدهی برخی از کشورهای عضو سهيم نخواهد شد. او، در عين حال، عرضه اوراق قرضه اتحاديه اروپا را راهکاری نادرست برای مقابله با بحران مالی اروپا خواند و افزود که عرضه اين اوراق ماليات ها را در سراسر اروپا افزايش خواهد داد.

در بازارهای مالی، روز دوشنبه بازارهای بورس آسيا کار خود را با افزايش بهای شاخص های عمده سهام پايان دادند. تحليل گران بخش عمده ای از رونق امروز (یکشنبه) بازارهای بورس آسيا را ناشی از بازسازی سريع اقتصاد ژاپن می دانند که قوت قلب و روحيه تازه ای به سرمايه گذاران بازارهای بورس آسيا بخشيده است. با وجود سه فاجعه یعنی زمين لرزه، سونامی و انفجار و نشت تششع اتمی يازدهم مارس گذشته، اقتصاد ژاپن در سه ماه دوم سال جاری تنها سه دهم درصد انقباض داشته، که به مراتب کمتر از پيش بينی کارشناسان اقتصادی بود. امروز بازارهای بورس اروپا در داد و ستدهای نيمروز شاهد افزايش قيمت سهام بودند. بازارهای بورس آمريکا امروز کار خود را با افزايش بهای سهام آغاز کردند که عمدتا ناشی از خبرهای مثبت اقتصادی از جمله افزايش خرده فروشی و کاهش متقاضيان بيمه بيکاری بود.

همچنین در کشور جنگ زده عراق دولت اين کشور قراردادی با شرکت نفتی بريتيش پتروليوم به امضا رسانده و متعهد شده است ميليون ها مين را در حوزه های نفتی در جنوب اين کشور خنثی و پاکسازی کند تا شرکت های خارجی بتوانند با اطمينان و امنيت بيشتری دست به استخراج نفت بزنند.

XS
SM
MD
LG