لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

اقتصاد آمريکا همچنان توانمند است


خبرهای مثبت اقتصادی آمريکا، از جمله کاهش متقاضيان بيمه بيکاری، افزايش خرده فروشی و ثابت ماندن نرخ بهره های بانکی و از سوی ديگر، تلاش اتحاديه اروپا در جهت تعادل بودجه کشورهای عضو تا سال ۲۰۱۳، روز جمعه از تلاطم بيسابقه و تاريخی هفته گذشته بازارهای بورس سهام جهان کاست و برای دومين روز متوالی بر قيمت شاخص های عمده سهام افزود. انتظار می رود خبرهای مثبت اقتصادی آمريکا و تلاش رهبران اتحاديه اروپا، از جمله لغو «فروش پيش از خريد سهام»، موسوم به «شورت سلينگ» در فرانسه، ايتاليا، بلژيک و اسپانيا، بتواند در روزهای آينده آرامش و ثباتی نسبی در بازارهای بورس جهان برقرار کند.

در همین حال روز چهارشنبه گذشته طلا بار ديگر رکورد بالاترين ارزش خود را شکست و هر اونس به قيمت هزار و ۸۸۰ دلار داد و ستد شد. ولی پس از کاهش نگرانی سرمايه گذاران از گسترش بحران های مالی جهان، به ويژه تصويب لايحه صرفه جویی دولت از سوی پارلمان ايتاليا، روز جمعه از قيمت طلا به شدت کاسته شد و هر اونس به قيمت هزار و ۷۴۶ دلار و سی سنت داد و ستد شد.

پرزيدنت باراک اوباما روز گذشته در سخنرانی هفتگی راديویی و اينترنتی خود از کنگره آمريکا خواست تا منافع آمريکا را مقدم بر مواضع حزبی خود قرار داد، و برای ايجاد کار، طرح محرک های اقتصادی دولت را هر چه زودتر به تصويب برسانند. وی متعهد شد برای ايجاد کار در روزهای آينده لایح های جديدی را به کنگره آمريکا ارائه دهد. او تاکيد کرد تا زمانيکه برای کليه آمريکایيان کار ايجاد نکند، از پای نخواهد ايستاد و به تلاش های خود ادامه خواهد داد.

در همين حال، گری لاک، سفير چينی تبار جديد آمريکا در چين، روز یکشنبه هنگام ورودش به چين طی ايراد سخنانی نگرانی چين درباره سرمايه گذاری در آمريکا را کم اهميت جلوه داد و گفت اقتصاد آمريکا همچنان پر قدرت است. او تصريح کرد که افزايش خريد اوراق خزانه داری آمريکا در روزهای اخير نشانگر بارزی است که اوراق قرضه آمريکا کماکان امن ترين پناهگاه برای سرمايه گذاری است. سفير آمريکا در چين گفت کاخ سفيد و کنگره آمريکا دست به دست هم داده تا از طريق کاهش بدهی و کسری بودجه کشور اعتبار مالی آمريکا را بيش از پيش تضمين کنند.

XS
SM
MD
LG