لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

اجلاس پنچ کشور عمده در حال رشد جهان در چين


اجلاس پنچ کشور عمده در حال رشد جهان در چين
اجلاس پنچ کشور عمده در حال رشد جهان در چين

رهبران چين، برزيل، روسيه، هند و آفريقای جنوبی روز پنجشنبه برای شرکت در يک اجلاس يک روزه در شهر توريستی سانيا در جنوب چين گردهم آمدند، تا موضع مشترکی در برابر مسائل و چالش های اقتصادی، مالی، امنيتی و محيط زيستی جهان اتخاد کنند.

هو جيان تائو، رئيس جمهوری چين، از ديلما روسف، رئيس جمهوری برزيل، ديمتری مدودوف، رئيس جمهوری روسيه، مان موهان سينگ، نخست وزير هند، جاکوب زوما، رئيس جمهوری آفريقای جنوبی استقبال کرد.

اجلاس روز پنجشنبه سومين اجلاس سالانه گروه و اولين اجلاس پس از الحاق آفريقای جنوبی به آن بشمار ميرود.

پس از پايان اجلاس، آقای سينگ، نخست وزير هند، مذاکرات را مفيد خواند و گفت که اعضا مرور جامعی بر وضعيت جهانی داشتند و مسائل اقتصادی، مالی، بازرگانی، و همچنين تأمين مواد خوراکی و انرژی را مورد بحث و گفتگو قرار دادند. او از توافق بين اعضا برای مقابله با مسائل و چالش های بين المللی، از جمله مشکلات اقتصادی و بحرانهای مالی جهان، ابراز رضايت کرد.

در بيانيه مشترکی که در پايان برگزاری اجلاس منتشر شد آمده است که رهبران گروه ۵ از سيستم اندوخته های ارزی جهان پشتيبانی کرده ولی خواستار کاهش وابستگی اين سيستم به دلار آمريکا شدند.

در حاليکه اين گروه بعنوان اعضای بيست کشور پيشرفته و بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه ۲۰ سخت تلاش ميکنند تا اقتصاد و سيستم مالی جهان را بازسازی کنند، اجلاس روز پنجشنبه در سانيای چين آزمونی خواهد بود که نشان خواهد داد که آيا ۵ کشور عمده در حال رشد جهان، که تقريباً نيمی از جمعيت کره زمین را تشکیل می دهند، خواهند توانست با کنار گذاشتن اختلافات داخلی، بصورت يک بلوک عمده و يک نيروی تازه در جهان ظهور کرده و هدفهای مشترک خود را دنبال کنند يا خير.

روز پنجشنبه رهبران ۵ کشور عمده در حال رشد جهان همچنين بطور جداگانه مذاکرات دوجانبه ای برگزار کردند.

XS
SM
MD
LG