لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۳

خبرهای اقتصادی جهان ‏يکشنبه‏، ۲۲ اسفند ماه


زمين لرزه شديد و طوفان دريائی سهمگين ناشی از آن اکثر کارخانه های ژاپن از جمله کارخانه سونی، تويوتا، نيسان، وهوندا را بست و اقتصاد کشور را بحالت نيمه تعطيل درآوده است.

تحليل گران ميگويند که بسته شدن کارخانه ها، قطع و يا کاهش عمده انرژی، صدمات عمده ای به ميزان اعتماد مردم به اقتصاد ژاپن خواهد زد، و برای ماه ها ارزش حجم توليدات داخلی ناخالص ژاپن را بشدت تنزل خواهد داد. و اين در حاليست که پس از اوفت يک و هفت دهم درصدی نيک ای، معتبرترين شاخص مالی توکيو و آسيا، سرمايه گذاران بازار سهام نگران بازگشائی روز دوشنبه و سقوط مجدد ارزش نيک ای و رکود اقتصادی ژاپن، سومين اقتصاد بزرگ جهان هستند.

دولت ژاپن، بزرگترين کشور بدهکار جهان، در نظر دارد اعتبار هنگفتی برای بازسازی اين کشور اختصاص دهد.

در خبری ديگر، عليرغم رقابت تنگاتنگ و جهانی شرکتهای سازنده آی پد، علاقه مندان به آی پد های نسل دوم شرکت اپل در آمريکا، مدتها در صف های طولانی در مقابل مراکز فروش ايستاده تا با خريد آی پد های جديد، برای اولين بار از بيش از ۶۰ هزار نوع برنامه های اين آی پد استفاده کنند.

يکی از خريداران گفت که آی پدهای نسل دوم سريعتر، سبک تر، نازک تر، و دوربين آن به مراتب بهتر از مد لهای قبلی است.

از سوی ديگر، پس از اجلاس روز جمعه رهبران اروپا پيرامون بحرانهای مالی ايرلند، پرتغال، اسپانيا و يونان، انتظار ميرود که آنها ضمن صدور بيانيه ای گامهای اخير پرتغال در کاهش کسری بودجه اين کشور تمجيد کنند، و از يونان بخواهند تا در مورد اصلاحات مالی کشور دست به اقدامات قاطع تری بزند.

و سرانجام در خبری ديگر، فو شوآنگ جيان، معاون وزير صنايع و بازرگانی چين در يک کنفرانس خبری گفت که سال گذشته دولت به بيش از ۵۶ هزار پرونده در ارتباط با توليد اجناس بدلی رسيدگی کرده است. مقامات چين ميگويند که تنها در ماه اکتبر سال گذشته بيش از سه هزار نفر را به اتهام توليد اجناس بدلی دستگير کرد.

XS
SM
MD
LG