لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۷

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان ‏چهارشنبه‏، ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱


کاخ سفيد واشنگتن و رهبران کنگره آمريکا همچنان تلاش ميکنند تا با رسيدن به توافقی بر سر نحوه کاهش کسری بودجه کشور، از يک سو، نمایندگان کنگره آمريکا را متقاعد سازند تا لايحه بالا بردن سقف بدهی کشور را پيش از انقضای مهلت، يعنی دوم ماه اوت، به تصويب برسانند، و از سوی ديگر، با تصويب آن بتوانند تا از پيامدهای فاجعه بار داخلی و بين المللی آن جلوگيری کنند.

پرزيدنت اوباما هشدار داده است که چنانچه کنگره آمريکا لايحه افزايش سقف بدهی آمريکا را به تصويب نرساند، دولت پس از انقضای مهلت، يعنی ازسوم ماه اوت، قادر نخواهد بود تداوم برنامه های رفاه اجتماعی، بيمه های بهداشتی، و ساير کمک های دولتی را تضمين کند.

در همين رابطه، (امروز) چهارشنبه، قرار است که بن برنانکه، رئيس بانک مرکزی آمريکا، برای ادای توضيحات در مورد ضعف اقتصادی آمريکا در کميته بانکی، مسکن و خدمات شهری سنای آمريکا حضور يابد. وی همچنين سخت تلاش خواهد کرد که نمایندگان اين کميته را متقاعد سازد تا سقف بدهی کشور را افزايش دهند.

قرار است روز چهارشنبه رهبران کنگره آمريکا برای چهارمين روز متوالی با پرزيدنت باراک اوباما در کاخ سفيد واشنگتن ديدار تا بار ديگر، برای تصويب افزايش سقف بدهی آمريکا، در مورد کاهش کسری بودجه دولت گفتگو کنند.

روز گذشته، ميچ مک کانل، سناتور برجسته جمهوری خواه، گفت که احتمالاً دستيابی به يک راه حل دراز مدت برای کاهش کسری بودجه امکان پذير نيست و در عوض وی پيشنهاد کرد تا پرزيدنت اوباما مستقيماً از کنگره بخواهد تا سقف بدهی آمريکا را افزايش دهد.

در تحولی ديگر، در پی احتمال سرايت بحرانهای مالی يونان، ايرلند، پرتغال و اسپانيا، به ايتاليا، صندوق بين المللی پول از دولت ايتاليا خواسته است تا هرچه زودتر از طريق طرح صرفه جوئی و کاهش هزينه های دولت، سقف بدهی اين کشور را کاهش دهد. صندوق بين المللی پول رشد اقتصادی ايتاليا در سال جاری را یک درصد پيش بينی کرده است که نسبت به سال گذشته از رشد آن کاسته شده است. و اين در حاليست که اجلاس دوروزه وزيران دارائی اتحاديه اروپا نيز، همانند اجلاس کاخ سفيد، با وجود ارائه پيشنهادات متعدد، بدون رسيدن به توافقی برای مقابله با بحران های مالی يونان و عدم سرايت آن به ايتاليا، پايان يافت، و که اين امر بازتابی منفی در بازارهای بورس اروپا داشت.

XS
SM
MD
LG