لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

اقتصادی جهانی هنوز با چالشهای بحرانهای مالی و اقتصادی جهان روبروست


بانک جهانی ميگويد که اقتصاد جهان بحرانهای مالی و اقتصادی را پشت سر گذاشته، ولی هنوز با پيامدها و چالشهای عمده آن روبروست. بانک جهانی هشدار داد که در سال جاری کاهش شتاب رشد اقتصاد جهانی و افزايش قيمت، به ويژه افزايش قيمت خواربار، ميتوانند اقتصاد جهان را بارديگر به روزهای سياه سال ۲۰۰۸ بازگرداند. در همين حال، مجمع جهانی اقتصاد نيز ميگويد که بحرانهای مالی و اقتصادی از نيرو و توانمندی اقتصاد جهانی برای مقابله با بحرانهای آتی بشدت کاسته است.

در آمريکا در آستانه سفر سه روزه هو جينتائو، رئيس جمهوری چين به آمريکا، تيموتی گايتنز، وزير خزانه داری آمريکا، طی ايراد سخنانی در دانشگاه جان هاپکينز گفت که واشنگتن از چين خواسته است تا از اقتصادی صادراتی، توليد کالاهای تقلبی، و يارانه های غير منصفانه اجتناب کرده، و بر ميزان تقاضا و مصرف داخلی خود بيافزايد. وزير خزانه داری آمريکا همچنين خواستار افزايش سريع ارزش برابری يوآن در برابر ساير ارزها شد و گفت که پيشرفت در اين امر دسترسی چين به فن آوریهای آمريکا را تسريع خواهد کرد.

در اينحال، در گزارشهای اقتصادی و مالی «بژبوک» بانک مرکزی، که روز گذشته منتشر شد، نشان ميدهند که بر ارزش حجم توليدات صنعتی و ميزان مصرف مردم در ماه دسامبر گذشته افزود شد و اقتصاد آمريکا رشدی متعادل داشت.

در اينحال، مشاوران مسکن ريلتی تراک ميگويند که در سال گذشته بعلت عدم پرداخت اقساط وام مسکن، بيش از يک ميليون خانه در آمريکا مصادره شد. بگفته معاون اول ريلتی تراک در سال جاری بر تعداد خانه های مصادر شده افزوده خواهد شد و احتمالاً به بالاترين سطح خود خواهد رسيد. از سوی ديگر گزارش امروز وزارت خزانه داری آمريکا حاکيست که در ماه گذشته ۸۰ ميليارد دلار بر کسری بودجه اين کشور افزوده شده است. امروز همچنين وزارت کار آمريکا اعلام کرد که هفته گذشته ۳۵ هزار نفر بر تعداد کسانيکه برای اولين بار تقاضای بيمه بيکاری کرده اند افزوده شد که چنين افزايشی در شش ماه گذشته بيسابقه بود.

امروز اکثر خريداران سهام از خبر موفقيت آميز حراج اوراق قرضه پرتغال، اسپانيا، و يونان استقبال کردند و بر ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آمريکا، فرانسه و آسيا افزوده شد.

XS
SM
MD
LG