لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

کاهش نقش دولت آمريکا در ارائه وام مسکن


کاهش نقش دولت آمريکا در ارائه وام مسکن
کاهش نقش دولت آمريکا در ارائه وام مسکن

دولت آمريکا خواستار اصلاحات اساسی در بازار وام مسکن شده است. بموجب پيشنهاد جديد نقش دولت در ارائه وام مسکن به مردم را محدود تر خواهد ساخت. پيشنهاد جديد همچنين از نقش و توانمندی دو موسسه مالی فنی می و فردی مک، که از سوی دولت پشتيبانی ميشوند، بشدت خواهد کاست

کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا در سال گذشته نسبت به سال پيش بشدت رشد کرد. به طوری که گفته می شود چنين رشدی در ده سال گذشته بی سابقه بوده است.

وزارت بازرگانی آمريکا اعلام کرد در ماه دسامبر گذشته نزديک به ۴۱ ميليارد دلار، يعنی ۶ درصد، بر ارزش حجم کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا افزوده شد.

در گزارش وزارت بازرگانی همچنين آمده است که کسری تجارت خارجی آمريکا در سال گذشته نسبت به سال پيش نزديک به ۳۳ درصد، يعنی به ميزان يک سوم، افزايش داشته است.

در خبری ديگر، دولت آمريکا خواستار اصلاحات اساسی در بازار وام مسکن شده است. به موجب پيشنهاد جديد، نقش دولت در ارائه وام مسکن به مردم محدود تر خواهد شد. پيشنهاد جديد همچنين از نقش و توانمندی دو موسسه مالی «فنی می» و «فردی مک»، که از سوی دولت پشتيبانی ميشوند، بشدت خواهد کاست.

باز در خبری ديگر بازرسان بانکی آمريکا ۴ بانک ديگر را بعلت عدم توانمندی مالی بستند و تعداد بانک های ورشکسته در سال جديد را به ۱۸ بانک رساندند. در سال ۲۰۰۹، صد و چهل بانک و در سال گذشته ۱۵۷ بانک بسته شدند. بيمه فدرال سپرده های بانکی آمريکا ميگويد که در حال حاضر حدود ۸۶۰ بانک، يعنی ده درصد بانکهای آمريکا، در ليست بانک هائی قرار دارند که با مشکلات مالی عمده ای روبرو هستند.

همچنين در خبری ديگر، بدنبال خبر خريد بازار بورس سهام نيويورک از سوی بازاربورس آلمان، روز گذشته مقامات اين دو موسسه مالی در نيويورک ديدار و گفتگو کردند، تا بزرگترين بازار بورس سهام جهان را ايجاد کنند.

و سرانجام در خبری ديگر، انتظار ميرود دولت ژاپن بامداد روز دوشنبه رشد اقتصادی اين کشور را در سه ماه چهارم سال گذشته و برای کل سال ۲۰۱۰ اعلام دارد. اقتصاددانان پيش بينی کرده اند که اقتصاد چين، يعنی ارزش حجم توليدات داخلی اين کشور، از ژاپن پيشی گرفته و بصورت دومين اقتصاد بزرگ جهان در آمده و اقتصاد ژاپن را در مقام سوم جهان قرارداده است.

XS
SM
MD
LG