لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

گفتگوي رهبران آمريکا در مورد افزايش سقف بدهي ادامه دارد


در حاليکه پرزيدنت اوباما به نمايندگان کنگره هشدار داده است که ۹ روز بيشتر به مهلت تصويب بالابردن سقف بدهی آمريکا باقی نمانده است. اجلاس روز يکشنبه کاخ سفيد با هشت تن از رهبران کنگره، با ارائه پيشنهادات متعدد و گوناگون، ولی بدون رسيدن به هيچ گونه توافقی پايان يافت. انتظار ميرود که پرزيدنت اوباما و رهبران کنگره روز دوشنبه و احتمالاً تا رسيدن به توافق در روزهای آينده نيز به مذاکرات خود ادامه دهند. پرزيدنت اوباما تأکيد کرد که آمريکا نياز دارد که کاخ سفيد و نمايندگان قوه مقننه به توافقی در اين زمينه دست يابند.

تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا در يک مصاحبه تلويزيونی، گفت دولت اوباما خواستار کاهش فراگير و عمده بدهی آمريکاست. ولی رئيس خزانه داری آمريکا بار ديگر هشدار داد که عدم تصويب لايحه بالا بردن سقف بدهی، پيامدهای مالی و اقتصادی فاجعه آميزی برای کشور خواهد داشت. در همين رابطه کريستين لاگارد، مدير عامل جديد صندوق بين المللی پول نيز در يک مصاحبه تلويزيونی هشدار داد که بالانبردن سقف بدهی آمريکا صدمات عمده ای به اقتصاد آمريکا و ثبات اقتصادی جهانی وارد خواهد آورد.

از سوی ديگر، درحاليکه نشانه هائی بچشم ميخورد که بحرانهای مالی يونان، ايرلند، و اسپانيا، به ايتاليا نيز سرايت کرده است، روز دوشنبه، (امروز) وزيران دارائی ۱۷ کشور حوزه يوروی اروپا و روز سه شنبه، (فردا) وزيران دارائی ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا تشکيل جلسه خواهند داد تا در مورد ارائه وام جديدی به يونان و احتمال وقوع بحرانهای مالی در ايتاليا گفتگو کنند.

در حاليکه دولت ايتاليا از ثبات مالی و اقتصادی کشور سخن می گويد، در بين شهروندان اين کشور نگرانی فزاينده ای در حال گسترش است که ممکن است همانند يونان، مردم ايتاليا نيز با بحرانهای مالی و اقتصادی عمده روبرو شوند.

در همين ارتباط انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت که وی اطمينان دارد چنانچه ايتاليا دست به اصلاحات مالی و اقتصادی کشور بزند، قادر خواهد بود از وقوع بحرانهای مالی و اقتصادی در اين کشور جلوگيری کند.

XS
SM
MD
LG