لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

ادامه تلاطم در بازارهای بورس جهان


بی ثباتی بازارهای مالی جهان قيمت طلا را در ماه ميلادی جاری ۱۱ درصد و در سال جاری ۲۷ درصد بالا برده است. امروز در بازارهای فلزات قيمتی آسيا، طلا بار ديگر قيمت رکورد بالاترين ارزش خود را شکست و هر اونس به مبلغ ۱۸۱۳ دلار داد و ستد شد. به جز طلا، يکی ديگر از پناهگاهای امن مالی سرمايه گذاران محافظه کار آسيا خريد «ين» واحد پولی ژاپن است که امروز (پنجشنبه) ارزش برابری آن در برابر دلار آمريکا به شدت افزايش يافت. نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن امروز گفت دولت ژاپن از نزديک نوسان های ارزی جهان را زير نظر دارد و احتمالا با ترزيق مجدد «ين» در بازار تلاش خواهد کرد تا از افزايش قيمت برابری واحد پولی خود جلوگيری کند.

در اين حال همزمان با افزايش فزاينده نرخ تورم در چين، «يوآن» واحد پولی اين کشور نيز امروز رکورد بالاترين ارزش برابری خود را در مقابل دلار آمريکا شکست.

بر خلاف طلا، قيمت نفت، در ماه های اخير به شدت رو به کاهش گذاشته، که چنين روندی از سال ۲۰۰۸ تا کنون بيسابقه بوده است.

امروزدر لندن از قيمت نفت برنت دریای شمال يک دلار و ۵۴ سنت کاسته شد و هر بشکه به مبلغ ۱۰۴ دلار ۹۹ سنت به فروش رفت. در بازار نفت نيويورک قيمت نفت يک دلار و ۳۹ سنت تنزل کرد و هر بشکه به مبلغ ۸۱ دلار و ۵۰ سنت داد و ستد شد. برخی از تحليل گران می گويند کاهش قيمت نفت باعث کاهش هزينه حمل ونقل و در نتيجه، تنزل قيمت ها خواهد شد که کمک اساسی برای مصرف کنندگان خواهد بود.

در بازارهای بورس سهام، در پی سقوط روز گذشته قيمت سهام در بازارهای بورس آمريکا، امروز بازارهای بورس آسيا نيز کار خود را با کاهش شديد بهای سهام آغاز کردند، ولی در اواخر داد و ستدهای امروز، با افزايش قيمت سهام، بخش عمده ای از زيان خود را جبران کردند. اما با وجود آنکه بازارهای بورس اروپا با افزايش بهای سهام کار خود شروع کردند، ولی در پايان داد و ستدهای امروز شاهد کاهش قيمت شاخص های عمده سهام بودند.

در آمريکا در هفته گذشته از تعداد کسانيکه برای اولين بار درخواست بيمه بيکاری کرده اند کاسته شد و به کمترين شمار خود در چهار ماه گذشته رسيد. بازارهای بورس آمريکا از خبر کاهش تعداد متقاضيان بيمه بيکاری استقبال کردند و در داد و ستدهای نيمروز پنجشنه بر ارزش شاخص های عمده سهام به شدت افزوده شد.

XS
SM
MD
LG