لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

تعهد رهبران آمريکا و فرانسه درمقابله با بحرانهای مالی جهان


پرزيدنت باراک اوباما پس از ديدار روز دوشنبه با نيکلا سارکوزی، همتای فرانسوی اش، در کاخ سفيد ضمن ابراز نگرانی از نحوه بازسازی اقتصاد جهانی گفت که دو کشور بايد با همکاری با يکديگر با بحرانهای مالی جهان مقابله کنند.

پرزيدنت اوباما گفت واشنگتن با همکاری فرانسه، که در حال حاضر رياست ادواری گروه هشت و گروه ۲۰ را بر عهده دارد، تلاش خواهد کرد تا چارچوب موضوعات مورد بحث در اين دو اجلاس را تهيه کند. آقای سارکوزی نيز ضمن اشاره به اهميت دلار در اقتصاد جهانی خواستار موازنه در ارزش برابری واحد های پولی جهان شد و متعهد شد که با همکاری با آمريکا در جهت بهبود اقتصادی جهانی گام بردارد. سارکوزی اعتقاد دارد که سيستم پولی جهان و اندوخته های ارزی کشورها نبايد صرفاً وابسته به دلار باشد.

در خبری ديگر صنعت اتومبيل سازی آمريکا پس از ۴ سال رکود رو به توسعه گذاشته است. انتظار ميرود در نمايشگاه سالانه اتومبيل ديترويت ۴۰ اتومبيل جديد، از جمله اتومبيل برقی فورد «بِگلی» را به نمايش گذاشته شود که با سرعتی معادل ۱۰۰ مايل در ساعت، اتومبيل های برقی شرکت رقيب مانند جنرال موتورز، نيسان، و پژو را سخت به چالش گرفته است.

شرکت فورد اعلام کرده است که برای ساخت اتومبيل های برقی خود در نظر دارد تا سال ۲۰۱۲ هفت هزار نفر بر تعداد کارکنان خود بيافزايد.

از سوی ديگر، اتاق بازرگانی بريتانيا ميگويد در سه ماه چهارم سال گذشته از شتاب رشد اقتصادی اين کشور کاسته شده است.

در لندن همچنين مقامات وسائل نقليه عمومی شهر امروز اعلام کردند که اتوبوسهای هيدورژنی خود را در مرکز لندن بکار انداخته اند، که کمک عمده ای به کاهش آلودگی هوای شهر خواهد کرد. اين اتوبوسها فاقد باطری هستند، و برای بکار انداختن موتور برقی خود از سوختهای هيدروژنی و بنزين استفاده ميکنند.

در حاليکه بحران های مالی فزاينده اروپا اقتصادی جهانی را تهديد ميکند، يونان توانسته است از طريق حراج اوراق قرضه خود در بازار دو ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار کسب کند که اين امر نگرانی از بحرانهای مالی اروپا را کمی کاهش ميدهد.

نخست وزير پرتغال نيز با اشاره به کاهش کسری بودجه آن کشور در سال گذشته، اعلام کرد که ليسبون درخواست وام اضطراری نخواهد کرد.

و اين در حاليست که ژاپن نيز، در پی چين، متعد شده است که به منظور کمک به برون رفت اتحاديه اروپا از بحران های مالی دست به خريد اوراق قرضه کشورهای عضو اين اتحاديه بزند.

XS
SM
MD
LG