لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۹

کاهش مازاد تجارت خارجی چين


در پی بسته شدن ۱۵۷ بانک در سال گذشته و دو بانک در سال ميلادی جاری در ايالتهای فلوريدا و آريزونا، بانک مرکزی آمريکا قرار است بارديگر توانمندی مالی موسسات مالی و بانکهای عمده آمريکا را ارزيابی کند. انتظار ميرود بانک مرکزی آمريکا از اين هفته ارزيابی مدارک و گزارشهای مالی ۱۹ موسسه مالی عمده آمريکا، از جمله گلدمن ساکس، جی پی مورگن، چيس و بانک آمريکا را آغاز کند. گفته ميشود که ارزيابی بانک مرکزی تا ماه مارس آينده ادامه خواهد داشت.

در تحولی ديگر، دولت چين ميگويد که مازاد تجارت خارجی آن کشور در ماه گذشته بشدت کاهش يافت که عمدتاً ناشی از افزايش ميزان تقاضای داخلی برای اجناس خارجی است. آمار منتشر شده اداره گمرک چين نشان ميدهد که مازاد تجارت خارجی چين، يعنی ارزش اضافه حجم صادرات نسبت به واردات چين، از ۲۷ ميليارد دلار در ماه اکتبر و ۲۳ ميليارد دلار در ماه نوامبر به ۱۳ ميليارد دلار در ماه دسامبر رسيده است. تحليل گران ميگويند کاهش مازاد تجارت خارجی چين پيش از سفر هو جيانتائو، رئيس جمهوری چين، به آمريکا، ميتواند تنش های تجاری موجود بين دو کشور را کاهش دهد. آمريکا و چين سال گذشته سال پرتنشی را سپری کردند که در آن تعداد عدم موافقت های تجاری بيشتر از توافق بين دو کشور بود. استيفن اورلين، کارشناس ارشد کميسون ملی در روابط آمريکا و چين، ميگويد سفر سه روزه هفته آينده رئيس جمهوری چين به آمريکا تفاهم و اعتماد بين دو کشور را ارتقاء خواهد داد. او گفت رئيس جمهوری چين در ديدار خود از آمريکا قرار دادهائی را به امضاء خواهد رساند که سرمايه گذاری چين در آمريکا را افزايش، و در اين کشور ايجاد کار خواهد کرد.

و اما در بازارهای مالی، در آسيا بجز نيک ای توکيو، از ارزش اکثر شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آسيا کاسته شد. در اينحال بازارهای بورس اروپا در نيمروز دوشنبه شاهد سقوط قيمت سهام بودند، و بازارهای آمريکا نيز امروز کار خود را با کاهش ارزش سهام آغاز کردند. بسياری از کارگزاران بازار بورس سهام سرايت بحرانهای مالی يونان و ايرلند به پرتغال و احتمال درخواست وام اضطراری آن کشور از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول را عامل کسادی بازارهای بورس سهام جهان عنوان کرده اند، که اين امر امروز ارزش برابری يورو درمقابل دلار آمريکا را به پائين ترين سطح خود در چهارماه گذشته رساند .

XS
SM
MD
LG