لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

مروری بر خبرهای اقتصادی جهان ‏يکشنبه‏ ۱۷ مهر ۱۳۹۰


اقتصاد آمریکا در ماه گذشته ۱۰۳ هزار شغل ایجاد کرد ولی این تعداد نه تنها نرخ ۹ و یکدهم درصد بیکاری کشور را کاهش نداد، بلکه کمتر از تعدادی بود که بتواند جوابگوی رشد جمعیت باشد.

در آمریکا هنوز بیش از ۱۴ میلیون نفر بیکار هستند. در همین حال، رشد جمعیت در آمریکا ایجاب می کند که اقتصاد این کشور به طور متوسط ماهانه دستکم بیش از ۱۴۰ هزار شغل ایجاد کند. در بسیاری از شهرهای آمریکا، کمبود شغل و تداوم بیکاری، شهروندان این کشور را به تظاهرات خیابانی کشانده است. به نظر می رسد که جنبش «اشغال مرکز مالی آمریکا» از نیویورک به سایر شهرهای این کشور سرایت کرده است.

شانن مک لِیش، برگزار کننده تظاهرات می گوید در حالیکه شهروندان آمریکا درگیر مشکل بیکاری، فقر، فقدان بیمه بهداشتی و بحران مسکن، از جمله شاهد مصادره خانه هایشان هستند، شرکت های بزرگ روی بسته های پول نشسته اند و کنگره آمریکا هیچ اقدامی در زمینه بهبود بازار مشاغل به عمل نیاورده است.

برخی از تحلیل گران گفته اند که در سال جاری بازار اشتغال همچنان بی رونق خواهد بود و معتقدند که مقابله با کسری تراز تجارت خارجی آمریکا، یعنی مقابله با واردات بیش از صادرات و ایجاد تعادل بین آنها، نرخ بیکاری را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد.

و اما در اروپا، مسئولان مالی و سران اتحادیه اروپا همچنان سرگرم دیدار و گفتگو هستند تا با بحران های شدید مالی در برخی از کشورهای عضو مقابله کنند. در همین رابطه، کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول، پس از دیدار هفته گذشته خود با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، روز گذشته نیز با نیکولا سارکوزی حدود یکساعت دیدار کرد و با وی در مورد نحوه مقابله با بحران های مالی اتحادیه اروپا به گفتگو نشست. انتظار می رود که به منظور ایجاد یک موضع مشترک برای مقابله با بحران های مالی اتحادیه اروپا، امروز (یکشنبه) سارکوزی، با آنگلا مرکل در برلین دیدار و گفتگو کند. آنگلا مرکل روز چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته از طرح سرمایه گذاری و تزریق پول در سیستم بانکی اتحادیه اروپا پشتیبانی کرد.

XS
SM
MD
LG