لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۵۳

تغيير احتمالی استراتژی اقتصادی آمريکا


پرزيدنت باراک اوباما رئيس دفتر ويژه کاخ سفيد واشنگتن و مشاوران اقتصادی ارشد خود را معرفی کرد. تحليل گران ميگويند که رئيس جمهوری آمريکا به نظر ميرسد که با تغيير رئيس، معاون، و يکی ديگر از اعضای شورای ملی اقتصاد کاخ سفيد واشنگتن، در نظر دارد که در دوسال آينده شيوه و استراتژی اقتصادی جديدی را در پيش گيرد. پرزيدنت اوباما در هنگام ديدار از يک کارخانه پنجره سازی در حومه واشنگتن طی ايراد سخنانی جين اسپرلينگ، رئيس جديد شورای اقتصادی ملی آمريکا را معرفی کرد، که وی در زمان رياست جمهوری بيل کلينتون نيز عهده دار همين سمت بوده است.

او در سخنان خود بار ديگر تأکيد کرد که بهبود بازار مشاغل و رشد اقتصادی کشور در صدر برنامه های دولت قرار دارد. رئيس جمهوری آمريکا از کاهش نرخ بيکاری کشور ابراز خرسندی کرد و گفت که اقتصاد آمريکا در سال گذشته بيش از يک ميليون و سيصد هزار شغل ايجاد کرده است.

پرزيدنت اوباما در سخنرانی هفتگی راديوئی و اينترنتی خود نيز از صاحبان مشاغل خواست تا با استفاده از تخفيف های مالياتی دولت بر نيروی کار خود بيافزايند. او از قانونگزارن حزب جمهوریخواه مصراً خواست که از مبارزه و مخالفتهای حزبی دوسال گذشته خود دست بردارند، و در جهت رشد و توسعه اقتصادی آمريکا گام بردارند.

وزارت کار آمريکا اعلام کرده است که در ماه گذشته اقتصاد کشور ۱۰۳ هزار شغل ايجاد کرد که کمتراز پيش بينی کارشناسان اقتصادی بوده است.

بن برنانکی، رئيس بانک مرکزی آمريکا، هنگام ادای توضيحات به کميته مالی سنای آمريکا گفت که اقتصاد کشور نشانه هائی از رشد و بازسازی نشان ميدهد ولی رشد آن به اندازه ای نيست که بتواند نرخ بالای بيکاری را کاهش دهد. او افزود که چند سال طول خواهد کشيد تا اقتصاد آمريکا بتواند بازار مشاغل را به سطحی درآورد که در پيش از دوره رکود اقتصادی آمريکا وجود داشت.

XS
SM
MD
LG