لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

آرامش و ثبات نسبی در بازارهای بورس جهان


ظرف شانزده روز گذشته، سهامداران بازارهای بورس جهان به دليل وحشت از بروز رکود اقتصادی و بحران مالی ديگری در جهان، بيش از ۱۴ درصد، يعنی بيش از ۸ تريليون و ۱۰۰ ميليارد دلار، از موجودی بازارهای بورس جهان را به فروش رسانده اند.

پس از آنکه موسسه ارزيابی مالی و اعتباری استاندارد-اند-پورز، موسوم به « اس-اند-پی»، در اواخر روز جمعه گذشته رده بندی اعتباری آمريکا را از ممتاز به بسيار خوب کاهش داد، روز دوشنبه قيمت سهام در بازارهای بورس آمريکا سقوط کرد. روز گذشته شاخص صنعتی داجنز با ششمين سقوط بزرگ خود در ۱۱۲ سال گذشته روبرو شد و ۶۳۵ واحد از دست داد که ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ ميلادی تا بحال بيسابقه بود.

بازارهای بورس آسيا در واکنش به سقوط قيمت سهام در آمريکا و خبر افزايش شديد نرخ تورم در چين، امروز کار خود را با کاهش شديد قيمت سهام آغاز کردند، ولی در اواخر داد و ستدهای امروز، با افزايش قيمت سهام، بخش عمده ای از زيان امروز خود را جبران کردند.

خبرگزاری شين هوآ به استناد آمارهای دولت چين اعلام کرد که قيمت خرده فروشی در ماه گذشته در اين کشور شش و چهاردهم درصد نسبت به ماه پيش خود و ۶ و ۵ دهم درصد نسبت به ماه مشابه در سال گذشته افزايش يافته که چنين افزايشی در ۳۷ سال گذشته بيسابقه بوده است.

از سوی ديگر، بازارهای بورس اروپا در داد و ستدهای نيمروز دوشنبه شاهد متفاوت بودن تغييرات قيمت شاخص های عمده سهام بودند.

بازارهای بورس آمريکا نيز امروز کار خود را با افزايش بهای سهام آغاز کردند. در مجموع به نظر می رسد که روز دوشنبه از تلاطم و فراز و نشيب های شديد بازارهای بورس جهان کمی کاسته شده و آرامش و ثباتی نسبی بر بازارهای بورس جهان حکمفرما شده است.

از سوی ديگر پس از انکه موسسه ارزيابی مالی و اعتباری استاندارد-اند-پورز رده بندی اعتباری آمريکا را کاهش داد، پرزيدنت براک اوباما، تيموتی گايتنر وزير خزانه داری و برخی ديگر از مقام های آمريکایی نيز متقابلاَ اعتبار ارزيابی استاندارد-اند- پورز را با توجه به برآوردهای نادرست اين موسسه در گذشته به زير سوال برده اند.

XS
SM
MD
LG