لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

قطع يا کاهش نفت در کشورهای حوزه خليج فارس فاجعه آميز است


افزايش جهانی قيمت نفت، بهای بنزين در آمريکا را بشدت افزايش داده است. مقامات آمريکا ابراز نگرانی کرده اند که تداوم قيمت بالای بنزين سير نوپای بازسازی اقتصادی اين کشور را به مخاطره اندازد.

نتايج بدست آمده از آخرين نظرسنجی موسسه پژوهشی «لوندبرگ» نشان ميدهد که در آمريکا ميانگين قيمت فروش هر گالن بنزين معمولی به سه دلار و پنجاه سنت رسيده، که ميرود تا رکود ۴ دلاری ماه جولای سال ۲۰۰۸ را بشکند.

شهروندان آمريکا ضمن ابراز نارضايتی از افزايش بنزين، بازتاب تندی از خود نشان نميدهند که بخشی از آن به دليل آن است که در حال حاضر قيمت هر بشکه نفت بمانند سال ۲۰۰۸ به بشکه ای بيش از ۱۴۷ دلار نرسيده، و قيمت هر گالن بنزين معمولی هنوز بمراتب کمتر از ۴ دلار است. اگرچه برخی از شهروندان ميگويند که از ميزان رانندگی خود کاسته و يا در صورت امکان از اتومبيل های کوچکتر خود استفاده خواهند کرد، ولی محمود الجمال، رئيس دانشکده اقتصاد دانشگاه رايس ميگويد که با توجه به آنکه تغيير سبک زندگی کار آسانی نيست، افزايش قيمت بنزين تأثير چندانی در کل ميزان مصرف بنزين در آمريکا نخواهد داشت. او عوامل ديگری که مانع تأثير پذيری ميزان مصرف از قيمت بنزين ميشوند را روند حومه نشينی مردم در دهه های اخير، وسعت شهرها، و دور بودن و فاصله بين محل کار، مراکز آموزشی و خريد از محل سکونت مردم عنوان کرد.

الجمال تشريح کرد که بخش عمده ای از نفت وارداتی آمريکا از خاورميانه وارد نميشود بلکه از کاناداست. ولی از آنجائيکه عرضه و تقاضای جهانی قيمت نفت را تعيين ميکنند، بنابراين، بحرانهای سياسی خاورميانه و شمال آفريقا تأثيری مستقيم در قيمت بنزين در آمريکا خواهند داشت.

او قطع و کاهش نفت در کشورهای حوزه خليج فارس را فاجعه آميز خواند و گفت که در صورت وقوع چنين رويدادی قيمت هر بشکه نفت به بيش ۳۰۰ دلار خواهد رسيد.

قيمت های نجومی نفت پرزيدنت اوباما را سخت تحت فشار گذاشته است تا با تزريق بخشی از ذخائر استراتژيک نفتی کشور به بازار، قيمت نفت را کاهش دهد. ولی بسياری از تحليل گران اعتقاد دارند که در حال حاضر استفاده از اين ذخائر مشکل قيمت را حل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG