لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

روز کارگر و بحران بيکاری در آمريکا


روز کارگر و بحران بيکاری در آمريکا
روز کارگر و بحران بيکاری در آمريکا

درآمریکا و کانادا امروز (دوشنبه) روز کارگر جشن گرفته می شود و تعطیل رسمی است. آمريکا از پنجم ماه سپتامبر سال ۱۸۸۲ ميلادی تا به حال همواره روز کارگر را جشن گرفته است. اما امروز آمريکا روز کارگر را در حالی جشن می گيرد که شمار بيکاران و کارگران پاره وقت به بيش از ۲۰ ميليون نفر رسيده است. در همين رابطه، قرار است پنجشنبه شب همين هفته براک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا سخنانی پيرامون مسائل اقتصادی وارائه برنامه دولت برای ایجاد اشتغال و مقابله با بيکاری در نشست مشترک کنگره آمريکا ايراد کند، که بگفته تحليل گران احتمالاً سياست اقتصادی و سياسی دولت را تا پايان سال آينده تعيين خواهد کرد.

سخنرانی رئيس جمهوری آمريکا درحالی برگزار می شود که روز جمعه گذاشته وزارت کار آمريکا اعلام کرد که اقتصاد آمريکا در ماه گذشته نتواسته است بهبودی در بازار اشتغال ايجاد کند. تحليل گران می گويند گزارش اشتغال روز جمعه وزارت کار آمريکا احتمال وارد شدن اقتصادی جهانی به رکود اقتصادی ديگری را تقويت کرده و بر نگرانی سرمايه گذاران در بازارهای بورس سهام و کالای جهان به شدت افزوده است. بازارهای بورس آسيا امروز دوشنبه کار خود را با کاهش قيمت سهام پايان دادند و بازارهای بورس اروپا نيز در دادوستدهای نيمروز شاهد تنزل قيمت سهام بودند.

بازارهای بورس آمريکا به مناسبت روز کارگر بسته هستند.

امروز در بازار نفت لندن از قيمت نفت برنت دريای شمال ۳۰ سنت کاسته شده و هر بشکه به قيمت ۱۱۲ دلار و سه سنت به فروش رفت. نگرانی از وضع اقتصادی آمريکا و بحران بدهی اروپا امروز بار ديگر ارزش طلا را افزايش داد، و هر اونس طلا به قيمت بيش از هزار و ۹۰۰ دلار به فروش رفت.

در همین حال، رابرت زوليک، رئيس بانک جهانی، در پايان سفر پنج روزه خود به چين در يک کنفرانس خبری در پکن گفت که چين بايد از طريق توسعه مصرف داخلی اقتصاد اين کشور را متعادل سازد تا بتوانند با نرخ فزاينده تورم مقابله کند. بر اساس برآورد بانک جهانی درآمد سرانه ملی چين، دومين اقتصاد جهان، سالانه بالغ بر ۴ هزار و ۲۶۰ دلار است، که کمتر يک دهم درآمد سرانه آمريکاست، که بيش از ۴۷ هزار دلار است. آقای زوليک همچنين گفت که اتحاديه اروپا نيز بايد از طريق مرمت ساختارهای اقتصادی خود از تداوم بحرانهای مالی جلوگيری کند.

XS
SM
MD
LG