لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

مروری برخبرهای اقتصادی جهان، ۱۵ ارديبهشت


سازمان ملل متحد بمنظور مقابله با افزايش قيمت ها و ازدياد فقر از ۲۰ کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه ۲۰، خواست تا با مذاکره با سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، قيمت نفت را تحت کنترل در آورند.

از سوی ديگر در گزارش روز پنجشنبه کميسيون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد آمده است که کشورهای جنوب شرقی آسيا و حوزه اقيانوس آرام بحرانهای مالی و اقتصادی جهان را پشت سرگذاشته و بصورت محور رشد و ثبات اقتصادی جهان در آمده اند.

درتحولی ديگر، گری لاک، وزير بازرگانی آمريکا، که اخيراً از سوی پرزيدنت اوباما بعنوان سفير آينده آمريکا در چين برگزيده شد، سرمايه گذاريهای خارجی چين در آمريکا را به باد انتقاد گرفته است، در حاليکه چين همواره از سياست سرمايه گذاريهای خارجی خود دفاع کرده است.

در آستانه مذاکرات استراتژيک و اقتصادی بين آمريکا و چين، آقای لاک روز گذشته در واشنگتن گفت در مقايسه با امکانات شرکت های آمريکائی در چين، شرکت های چينی در آمريکا از امتيازات و فرصت های بيشتری برخوردارند، که وی آنرا مانع بزرگی در گسترش روابط تجاری بين دو کشور خواند.

در خبری ديگر، عراق با توسعه خطوط هوائی و ظرفيت هتل های کشور تلاش ميکند تااعتبار و آبروی لطمه خورده خود را بازيابد، و بار ديگر بصورت يکی از مراکز توريستی جهان درآيد. در همين رابطه قرار است برای اولين بار يک هيات عراقی در کنفرانس بين المللی جهانگردی در دوبی شرکت کند تا تصوير آشوب زده اين کشور را ترميم کرده و آن را به يک مرکز توريستی غير مذهبی و مطمئن جهان بازسازی کند.

و اين در حاليست که پس از ده ها سال حکومت ديکتاتوری و جنگ در عراق ، يک کارآفرين پيشگام، بنام زيد فاضل، دست به يک پروژه بلند پروازانه ای زده است و در نظر دارد ظرف چهار سال آينده و با هزينه ای معادل با ۸۰۰ هزار دلار در بغداد با تأسيس يک مرکز سينمائی که متشکل از ۳۰ سالن سينماست، بار ديگر فرهنگ سينما را به عراق بازگرداند. اين مرکز به شهروندان عراقی فرصت خواهد تا تازه ترين فيلم های سينمائی جهان را مشاهده کنند.

XS
SM
MD
LG